Apple przenosi produkcję laptopów do Wietnamu

Apple od wielu miesięcy dąży do dywersyfikacji produkcji. Właśnie rusza nowa linia produkcyjna w Wietnamie.

Pandemia koronwairusa pokazała firmie Apple, że nie warto opierać całej swojej produkcji w oparciu o fabryki podwykonawców znajdujące się w Chinach. Zerwane łańcuchy dostaw oraz liczne lockdowny spowodowały szereg problemów z zapewnieniem ciągłości dostaw.

Nowe MacBooki będą produkowane w Wietnamie
Źródło: macworld.com

Nowe MacBooki będą produkowane w Wietnamie

Źródło: macworld.com

Z najnowszych informacji przekazanych przez portal Nikkei Asia wynika, że Apple przenosi produkcję wybranych urządzeń do Wietnamu. Uruchomiono tam linię produkującą zegarki Apple Watch oraz komputery przenośne MacBook.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Skuteczne sposoby na przyśpieszenie komputerów Mac
  • Apple Watch znowu zostanie wykorzystany do badań klinicznych

Dotychczas w Wietnamie produkowano tablety iPad (bazowe modele) oraz słuchawki z rodziny AirPods. Uruchomienie linii produkujących kluczowe dla Apple produkty wskazuje, że firma pokłada duże nadzieje w tamtejszych fabrykach.

Za produkcję zegarków i laptopów odpowiedzialna będzie firma Luxshare, która rozpoczęła już próbną produkcję. Raporty informują również o pomysłach przeniesienia produkcji inteligentnych głośników HomePod.

Według Nikkei Asian decyzję o przeniesieniu produkcji laptopów MacBook i zegarków Apple Watch podjęto związku z problemami z łańcuchem dostaw w Chinach.

Apple zamierza zmniejszyć swoją zależność od firmy Foxconn i jej fabryk w Chinach, co nazwano wewnętrznie procesem FATP - Final Assembly, Test and Pack.

Gigant z Cupertino obawia się również możliwego starcia polityczno-militarnego pomiędzy Chinami a Tajwanem, który również jest istotnym rynkiem produkującym sprzęt elektroniczny i podzespoły. Firmie nie na rękę jest również chińska polityka Zero COVID-19, która często zaburza prace fabryk Foxconnu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200