Apple prezentuje pierwsze komputery z procesorem M1

Tę datę warto zapamiętać, gdyż otwiera ona w historii firmy Apple nowy rozdział. Zaprezentowała ona bowiem przedwczoraj już oficjalnie swoje pierwsze komputery, które nie zawierają intelowskich procesorów, ale własne.

Apple

Są to trzy komputery osobiste (MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini), którymi zarządza system operacyjny macOS Big Sur i na pokładzie których znajdują się opracowane i wytwarzane przez Apple układy scalone M1. Firma ujawniła również szczegóły techniczne dotyczące tych procesorów.

Tym samym układy M1 dołączają do innych procesorów wytwarzanych przez Apple, które są instalowane w takich oferowanych przez tę korporację urządzeniach, jak smartfony (iPhone), tablety (iPad) czy inteligentne zegarki (Apple Watch).

Zobacz również:

Apple wykorzystał też prezentację do pokazania, że aplikacje uruchamiane na urządzeniach iPhone i iPad można szybko i w prosty sposób instalować i uruchamiać również na urządzeniach zawierających procesor M1.

Układ M1 (bazujący na architekturze ARM, mający budowę typu SoC) robi wrażenie, gdyż jest wytwarzany przy użyciu technologii 5-ciu nanometrów i zawiera 16 mld tranzystorów oraz 8 rdzeni obliczeniowych.

Cztery z nich to rdzenie typu „performance cores” (czyli charakteryzujące się wysoką wydajnością), a cztery typu „high efficiency cores” (wysoka energooszczędność). Na pokładzie tego układy znajduje się też 8-rdzeniowy układ graficznym składający się ze 128 jednostek wykonawczych. Do tego dochodzi procesor neuronowy (16 rdzeni), kontrolery Thunderbolt i USB4 oraz szyna PCIE 4.0.


TOP 200