Apple ponownie namieszało z typem złączy i ma duży problem

Nowy iPad 10. generacji otrzymał USB Typu C, ale jest kompatybilny z Apple Pencil pierwszej generacji, co stwarza spore problemu.

W ubiegły wtorek firma Apple zdecydowała się na prezentację nowych tabletów z rodziny iPad. Na rynku pojawiły się dwa modele - iPad 10. generacji, który znacząco upodobnił się do droższego iPada Air oraz topowe modele z rodziny iPad Pro napędzane procesorami Apple M2.

iPad 10. generacji nie jest w pełni kompatybilny z Apple Pencil
Źródło: apple.com

iPad 10. generacji nie jest w pełni kompatybilny z Apple Pencil

Źródło: apple.com

Apple odświeżając podstawowy model iPada zdecydowało się na przeniesienie wielu funkcji z droższych modeli. W praktyce iPad 10. generacji jest poprzedniej generacji iPadem Air sprzedanym w innych wersjach kolorystycznych. Tablet otrzymał procesor Apple A14 Bionic, większy ekran bez przycisku Home oraz złącze USB Typu C. To właśnie pojawienie się portu USB Typu C jest problematyczne, ponieważ tablet iPad 10. generacji kompatybilny jest z Apple Pencil pierwszej generacji.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami

Aktywny stylus pierwszej generacji został zaprezentowany aż 7 lat temu. Rysik wykorzystuje złącze Lightning, co oznacza, że nie da się go naładować z wykorzystaniem portu wbudowanego w tablet iPad 10. generacji.

Nie wiemy dlaczego firma Apple nie zdecydowała się dodać wsparcia dla Apple Pencil drugiej generacji skoro bazowy iPad otrzymał nowsze złącze do ładowania. Dla giganta z Cupertino nie jest to jednak żaden problem. Firma Apple wprowadziła bowiem do sprzedaży dedykowany adapter - przejściówkę ze złącza wbudowanego w Apple Pencil na port USB Typu C. Dzięki temu akcesorium użytkownicy iPada 10. generacji będą mogli ładować swój tablet. Przejściówka została wyceniona na 55 zł.

Nowa przejściowa pozwalająca ładować Apple Pencil przez USB Typu C
Źródło: apple.com

Nowa przejściowa pozwalająca ładować Apple Pencil przez USB Typu C

Źródło: apple.com

iPad 10. generacji jest jedynym tabletem Apple, który nie pozwala na ładowania Apple Pencil bezpośrednio z portu wbudowanego w tablet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200