Apple pokazał swój najsilniejszy mobilny procesor

To następca procesora A15 Bionic (który można znaleźć w smartfonach iPhone 14 i iPhone 14 Plus) noszący nazwę A16 Bionic, który będzie instalowany w smartfonach iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Układ zawiera ponad 15 mld tranzystorów i jest wytwarzany przy użyciu technologii 4 nm.

Grafika: Apple

Procesor będzie oczywiście stosowany w smartfonach iPhone kolejnej generacji pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS i zawiera rozwiązania, dzięki którym aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencja będą w stanie pracować dużo szybciej.

Apple informuje, że układ A16 Bionic zawiera procesor składający się z sześciu bardzo wydajnych rdzeni oraz dwóch rdzeni oferujących nieco mniejszą moc obliczeniową, które są jednak wyjątkowo energooszczędne. Do tego dochodzi 16-rdzeniowy silnik neuronowy, który zwiększa wydajność aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe.

Zobacz również:

  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Firma twierdzi ponadto, że wysokowydajne rdzenie zużywają o 20% mniej energii w porównaniu z wydajnymi rdzeniami układu A15 Bionic, podczas gdy energooszczędne rdzenie zużywają jedną trzecią mocy pobieranej przez podobne układy oferowane przez konkurencję.

Inne wyróżniające się cechy A16 Bionic obejmują niestandardowy procesor przetwarzania danych graficznych, który zasila system kamer instalowanych w smartfonach iPhone. Procesor będzie też sparowany z układami szybkiej pamięci LPDDR5x.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200