Apple oraz Intel jako pierwsi wykorzystają 2 nm układy scalone

Intel zamierza wykorzystać firmę TSMC, aby wprowadzić na rynek 2 nm układy scalone. Podobne plany ma Apple.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation) przedstawiło ostatnio plany rozwoju swoich linii produkujących układy scalone. Z danych przekazanych przez firmę wynika, że pod koniec 2025 roku rozpocznie się produkcja w 2 nm procesie technologicznym N2. Pierwsza partia układów wyprodukowanych w 2 nm trafi na rynek w 2026 roku. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami mediowymi z zaufanych źródeł, TSMC ma już dwóch klientów a pierwsza partię 2 nm układów scalonych. Zakupem zainteresowani są giganci rynkowi - Apple oraz Intel.

Układ scalony firmy Intel
Źródło: intel.com

Układ scalony firmy Intel

Źródło: intel.com

Apple od około dekady jest największym klientem TSMC, więc nie powinno dziwić, że producent ten uzyska pierwszeństwo w zakupie 2 nm układów scalonych. W tym procesie technologicznym produkowane będą przyszłe układy z rodziny Apple Silicon. Intel zamierza wykorzystać 2 nm proces technologiczny firmy TSMC do budowy układów graficznych oraz wysoko wyspecjalizowanych SoC.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung

Analitycy z China Renaissance Securities przekazali, że 2 nm proces technologiczny TSMC może zostać wykorzystany do budowy układów graficznych w procesorach z rodziny Lunar Lake.

Wewnętrzne dokumenty firmy Intel sugerują, że układy graficzne Lunar Lake zostaną wykonane z wykorzystaniem procesu technologicznego bardziej zaawansowanego od N3 (produkcja w 3 nm).

Firma TSMC aktualnie produkuje układy w 5 nm procesie technologicznym. Korzystają z niego takie firmy jak AMD, Apple, Broadcom, Nvidia czy MediaTek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200