Apple ogranicza koszty produkcji 15-calowego MacBooka Air

Firma podąża utartym szlakiem i ogranicza koszty produkcji bazowych konfiguracji nowego MacBooka Air.

Historia lubi się powtarzać. Pierwsi klienci odebrali swoje 15-calowe modele MacBooka Air. Szybko okazało się, że Apple postanowiło ograniczyć koszty produkcji tego niezbyt taniego laptopa (sugerowana cena detaliczna od 7299 zł) w podstawowej konfiguracji z 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB nośnikiem SSD.

MacBooki Air z procesorem Apple M2
Źródło: apple.com

MacBooki Air z procesorem Apple M2

Źródło: apple.com

MacBook Air 15 z 256 GB nośnikiem SSD podobnie jak identyczne konfiguracje 13 calowego wariantu z procesorem Apple M2 posiada wolniejszy dysk SSD zbudowany jednej kości NAND, który oferuje obniżone parametry szybkości odczytu i zapisu danych względem konfiguracji z 512 GB i większymi nośnikami SSD opartymi na dwóch kościach NAND.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Wyniki w testach syntetycznych są w zależności od procedury testowej nawet o 30 do 50% niższe. Dodatkowo pojedynczy układ NAND jest narażony na szybsze zużycie. W wersjach z 8 GB pamięci operacyjnej dysk SSD często wykorzystywany jest jako pamięć SWAP, co dodatkowo wpływa na jego żywotność.

Wszystko wskazuje na to, że problem dotyczy wszystkich komputerów wyposażonych w procesor Apple M2 i 256 GB nośnik SSD. Mowa o Macu Mini, MacBooku Air 13, MacBooku Pro 13 oraz najnowszym MacBook Air 15. Co ciekawe najtańszy MacBook Air z procesorem Apple M1 w bazowej konfiguracji posiada 256 GB nośnik NAND zbudowany w oparciu o dwa chipy pamięci. Problem nie występuje również w 24-calowym iMacu, który również posiada procesor Apple M1 poprzedniej generacji.

Apple na swoich stronach nie informuje o zmianach specyfikacji technicznej pomiędzy nośnikami SSD o różnej pojemności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200