Apple nie będzie już serwisować 12-calowych MacBooków

MacBook z 12-calowym ekranem Retina to jeden z najbardziej przełomowych laptopów ostatnich lat. Po 8 latach Apple przestaje go wspierać i serwisować.

Pierwsza generacja 12-calowego MacBooka z ekranem Retina zadebiutowała na rynku w 2015 roku. Był to wtedy niesamowicie innowacyjny komputer. W niewielkiej obudowie o wadze zaledwie 920 gramów firmie Apple udało się zmieścić wydajne podzespoły oraz pojemną baterię.

MacBook 12
Źródło: apple.com

MacBook 12

Źródło: apple.com

MacBook 12 był jednym ze sprzętów, który wyprzedził swoją erę. Model ten wprowadził nowy język stylistyczny, który stosowany jest przez Apple w wybranych modelach do dziś. Komputer został pozbawiony wszelkich portów, które zostały zastąpione ultranowoczesnym jak na 2015 rok złączem USB Typu C. Dodatkowo zabrakło klasycznego podświetlanego logo Apple, a klawiatura została wymieniona na wadliwą, jak się później okazało klawiaturę z mechanizmem motylkowym.

Zobacz również:

  • IPhone w wersji Slim? Jakie plany ma firma Apple?
  • Skuteczne sposoby na przyśpieszenie komputerów Mac
  • To nie MacBook Air M3 jest dużą nowością w linii komputerów Mac

Komputery z serii MacBook 12 wykorzystywały niskonapięciowe procesory Core M oraz Core i z 5, 6, lub 7 generacji Core. Żaden z modeli nie otrzyma oficjalnej aktualizacji do macOS Sonoma w drugiej połowie 2023 roku.

Apple dodało dziś oryginalnego 12-calowego MacBooka (z roku modelowego 2015) do listy przestarzałych produktów, co oznacza, że laptop ten nie kwalifikuje się już do napraw ani serwisu w sklepach Apple i autoryzowanych serwisach Apple.

Tym samym kończy się powoli era 12-calowego MacBooka, który wprowadził na rynek komputerów przenośnych mnóstwo innowacji. Dzięki niemu korzystamy obecnie z USB Typu C, a część konstrukcji nie posiada wentylatora.

Bazowy model wyposażony był w procesor Core M 1,1 GHz (2-rdzenie), 8 GB pamięci operacyjnej oraz 256 GB nośnik SSD. Flagowa konfiguracja z 2017 roku oferowała procesor Core i7 (2-rdzenie), 16 GB pamięci operacyjnej oraz 512 GB dysk SSD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200