Apple nawiązuje współpracę z SAP

Producent iPhone'ów i iPadów chce zwiększyć ich sprzedaż na rynku korporacyjnym zawierając kolejne porozumienie, tym razem z SAP.

Apple nawiązał współpracę partnerską z SAP. To jeden z elementów polityki tej firmy, która dąży do zwiększenia atrakcyjności urządzeń z systemem iOS w zastosowaniach korporacyjnych.

Porozumienie dotyczy opracowania natywnych aplikacji dla smartfonów iPhone i tabletów iPad przeznaczonych do współpracy z platformą SAP HANA, a także nowej biblioteki programistycznej SDK iOS, która ułatwi tworzenie tego typu oprogramowania.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Final Cut Pro dostępny za darmo na iPhone'a i iPad'a
  • To było do przewidzenia. Apple AI tylko dla najnowszego sprzętu marki

"SAP to idealny partner, który może nam ułatwić popularyzację zastosowań urządzeń iPhone i iPad w firmach na całym świecie” - powiedział po podpisaniu porozumienia Tim Cook, Apple CEO.

W ramach umowy SAP deklaruje opracowanie natywnych aplikacji na platformę iOS przy wykorzystaniu języka programistycznego Apple Swift oraz udostępnienie biblioteki HANA Cloud Platform SDK for iOS, która pozwoli niezależnym programistom na tworzenie aplikacji mających dostęp do danych i procesów biznesowych obsługiwanych przez oprogramowanie SAP S/4Hana przy jednoczesnym wykorzystaniu takich funkcji urządzeń iPhone i iPad, jak Touch ID, usługi lokalizacyjne oraz powiadomienia. Nowa biblioteka ma integrować interfejsy użytkownika SAP Fiori i Apple iOS.

Na świecie społeczność programistów SAP liczy ok. 2,5 mln osób. W jej ramach firma zamierza utworzyć nowy dział SAP Academy for iOS, który będzie udostępniał odpowiednie narzędzia oraz szkolenia. Ma on zacząć działać przed końcem 2016 roku.

Porozumienie Apple z SAP jest podobne do zawartego prawie dwa lata temu z IBM, które zaowocowało pojawieniem się około 100 nowych aplikacji klasy korporacyjnej (według danych na koniec 2015 roku).

Jakie będą efekty porozumienia Apple-SAP?

“Zobaczymy. Na razie wygląda to bardziej jak marketing niż coś innego. Jeśli firmie uda się stworzyć wrażenie, że oprogramowanie SAP działa lepiej na urządzeniach Apple niż na platformie Android, może to dać pewną przewagę konkurencyjną. Ale trzeba pamiętać, że korporacyjne działy IT nie mają najczęściej bezpośredniego wpływu na to jakie smartfony użytkownicy wybierają, a dla tych ostatnich dobra współpraca urządzeń z oprogramowaniem SAP nie jest w ogólności najważniejszym kryterium” uważa Rob Enderle, główny analityk w firmie Enderle Group.

“Zwiększenie nacisku na sprzedaż urządzeń w segmencie korporacyjnym może przynieść Apple więcej szkód niż zysków. Problem ze spadkiem sprzedaży wynika z tego, że ludzie są coraz mniej podekscytowani posiadaniem nowych modeli iPhone lub iPad. Koncentracja na użytkownikach korporacyjnych może tylko przyspieszyć ten trend i jeszcze bardziej zniechęcić fanów iOS, a to oni zawsze decydowali o rynkowej potędze Apple” sądzi Rob Enderle.

Nieco inną opinię ma Roger Kay, analityk z Endpoint Technologies.

“Model biznesowy Apple zawsze opierał się na sprzedaży sprzętu. Jeśli dzięki nowym porozumieniom uda się firmie wejść w nowe, duże segmenty rynku, ma to znaczenie. Nie musi to zaszkodzić opinii o firmie wśród konsumentów. Zwłaszcza, że Apple ma wystarczające zasoby, by rozwijać ofertę adresowaną do różnych grup użytkowników” mówi Roger Kay.

Apple nawiązuje współpracę z SAP

Apple CEO Tim Cook i SAP CEO Bill McDermott spotkali się w kampusie Apple w Cupertino, by ogłosić porozumienie o partnerstwie. Źródło: Apple/Roy Zipstein.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200