Apple naraża się na kłopoty w Europie - chodzi o Apple Pay

Apple nie pozwala na wdrożenie własnych portfeli płatności mobilnych z wykorzystaniem NFC. Decyzja ta nie podoba się Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska po raz kolejny wzięła pod lupę firmę Apple. Gigant z Cupertino otrzymał pisemne zawiadomienie, w którym zgłoszono zastrzeżenia członków Komisji Europejskiej. Wszystko w związku z domniemanymi praktykami antykonkurencyjnymi dotyczącymi wprowadzania danych do systemu NFC na potrzeby płatności zbliżeniowych.

System płatności zbliżeniowych Apple Pay
Źródło: apple.com

System płatności zbliżeniowych Apple Pay

Źródło: apple.com

W oficjalnym oświadczeniu UE nie zgadza się z decyzją firmy Apple, która odmawia dostępu do danych wejściowych NFC na potrzeby płatności zbliżeniowych dla aplikacji firm trzech. Decyzja ta jest ściśle powiązana z modelem dystrybucji sysmeu operacyjnego iOS, który jest oprogramowaniem zamknięto-źródłowym.

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?

Komisja Europejska poinformowała firmę Apple o swojej wstępnej opinii, że nadużyła ona swojej dominującej pozycji na rynku mobilnych portfeli na urządzeniach z systemem iOS. Ograniczając dostęp do standardowej technologii wykorzystywanej do dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą urządzeń mobilnych w sklepach ("Near-Field Communication (NFC)" lub "tap and go"), Apple ogranicza konkurencję na rynku mobilnych portfeli na iOS.

Dodano również, że decyzja Apple ma na celu faworyzowanie autorskiego rozwiązania Apple Pay, które aktualnie jest jedynym mobilnym portfelem do płatności zbliżeniowych na urządzeniach mobilnych firmy Apple.

Wysłanie oświadczenia oznacza wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Apple. Firma ma szanse odpowiedzieć na zarzuty postawione przez Komisję Europejską.

Oświadczenie UE pojawiło się kilka miesięcy po tym, jak firma Apple ogłosiła nową funkcjonalność Apple Pay - Tap to Pay, która pozwoli użytkownikom iPhone'ów akceptować płatności zbliżeniowe w wybranych krajach

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200