Apple może mieć problem. Pozew w sprawie baterii iPhone'a w UK

Brytyjski rzecznik konsumentów złożył pozew przeciwko firmie Apple. Mowa o kwocie nawet 750 milionów funtów, a sprawa ma związek z ograniczaniem wydajności smartfonów iPhone od 2017 roku.

Apple ponownie musi mierzyć się z konsekwencjami kontrowersyjnej decyzji, która została podjęta w 2017 roku. Firma zdecydowała się wtedy na wprowadzenie do obiegu systemu spowalniającego smartfony i inne urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego iOS w momencie, gdy bateria nie spełnia określonych przez producenta norm pojemnościowych. Rozwiązanie zostało wprowadzone wraz z jedną z aktualizacji systemu operacyjnego, a Apple pierwotnie nie pochwaliło się nową funkcjonalnością.

Apple ponownie mierzy się z problemami prawnymi wywołanymi ograniczeniem wydajności starszych modeli
Źródło: apple.com

Apple ponownie mierzy się z problemami prawnymi wywołanymi ograniczeniem wydajności starszych modeli

Źródło: apple.com

Brytyjski rzecznik konsumentów złożył do sądu pozew przeciwko gigantowi z Cupertino w tej sprawie. Opiewa on na kwotę 750 milionów funtów.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • WhatsApp może opuścić Wielką Brytanię
  • Intel przegrywa w niemieckim sądzie

Badacz rynku Justin Gutmann złożył pozew do brytyjskiego Sądu Apelacyjnego ds. Konkurencji, domagając się odszkodowania dla nawet 25 milionów brytyjskich właścicieli starszych modeli iPhone'ów, których urządzenia otrzymały nowy system zarządzania energią.

Funkcja ograniczenia wydajności powiązana z nowym systemem zarządzania energią miała uchronić użytkowników przed przypadkowymi restartami urządzeń związanymi z niewydolnością baterii do zapewnienia szczytowego poboru energii elektrycznej. Rozwiązanie znacząco ogranicza wydajność procesora, co przekłada się na zauważalnie wolniejsze działanie całego systemu operacyjnego.

Apple kilkukrotnie przepraszało za swoje postępowanie. Firma wdrożyła politykę oferowania taniej wymiany baterii w urządzeniach objętych problemem.

Roszczenie z Wielkiej Brytanii dotyczy modeli iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i iPhone X.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200