Apple ma plan awaryjny na wypadek załamania dostaw chipów

Do sieci trafiły informacje o smartfonach z rodziny iPhone 14. Wszystko wskazuje na to, że Apple boi się załamania dostaw półprzewodników.

Eksperci zakładali, że problem z dostępnością półprzewodników skończy się do końca 2022 roku. Wiemy już, że przez wybuch wojny na Ukrainie sytuacja z pewnością się przeciągnie. Dwie firmy odpowiedzialne za wytwarzanie około 50% dostaw neonu niezbędnego do produkcji półprzewodników zawiesiły swoją działalność. W sieci pojawiają się prognozy, które zakładają zmniejszenie dostępności półprzewodników oraz wzrost ich ceny.

iPhone 13 - pierwszy smartfon z układem A15 Bionic
Źródło: apple.com

iPhone 13 - pierwszy smartfon z układem A15 Bionic

Źródło: apple.com

Firma Apple w 2020 roku została mocną dotknięta problemem z dostępnością półprzewodników. Gigant z Cupertino musiał opóźnić o miesiąc premierę swojego flagowego produktu - iPhone'a 12. Wszystko wskazuje na to, że Apple na poważnie traktuje obecną sytuację i przygotowuje się na najgorsze.

Zobacz również:

  • Wiemy kto może zastąpić Tima Cooka jako CEO Apple
  • Apple wybrało technologię AI firmy OpenAI

Ming Chi-Kuo - znany analityk zajmujący się prognozami dotyczącymi firmy Apple przekazał swoje najnowsze przewidywania. Według niego firma Apple zaprezentuje na rynku cztery modele iPhone'a 14. Informacje te są nam znane już od wielu miesięcy. Kuo twierdzi jednak, że iPhone 14 oraz iPhone 14 Max (tańsze modele) otrzymają procesor Apple A15 Bionic, który używany jest w modelach z rodziny iPhone 13 oraz najnowszym iPhonie SE 5G.

Dotychczas firma Apple nigdy nie zdecydowała się na prezentację flagowego produktu z "przestarzałym" procesorem sprzed roku. Informacje pochodzą ze sprawdzonego źródła i pozwalają sądzić, że Apple zamierza wykorzystać nadmiary procesorów Apple A15 Bionic na wypadek problemu z dostępnością półprzewodników.

Jeżeli konflikt na Ukrainie będzie się przeciągać Apple może wykorzystać procesory Apple A15 Bionic w tańszych modelach z rodziny iPhone 14. Topowe modele Pro i Pro Max otrzymają procesor Apple A16 Bionic, który będzie produkowany w nomym procesie technologicznym przez TSMC. Spodziewamy się, że trafi on również do bazowych modeli w przypadku, gdy uda się opanować problemy z dostępnością półprzewodników.

Smartfony z rodziny iPhone 14 zostaną zaprezentowane w połowie września 2022 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200