Apple łata iPhone'a

Firma Apple udostępniła kolejne uaktualnienie firmware'u telefonu iPhone - wersję 1.12. Najważniejszą innowacją w tym wydaniu wydaje się usunięcie groźnego błędu w zabezpieczeniach, związanego z obsługą grafiki w formacie TIFF (Tagged Image File Format).

Nowa wersje firmware'u jest gotowa od kilku dni - w czwartek Apple opublikował ją na swojej stronie internetowej, jednak dopiero teraz poprawka została wprowadzona do systemu automatycznej aktualizacji (dzięki temu użytkownicy iPhone'a mogą zainstalować ją za pośrednictwem aplikacji iTunes).

W wersji 1.1.2 usunięto błąd związany z przetwarzaniem grafik w formacie TIFF - luka ta pozwala na uruchomienie w systemie nieautoryzowanego oprogramowanie. Udostępnienie poprawki jest więc dobrą wiadomością - ale tylko dla tych użytkowników, którzy korzystają z iPhone'a zgodnie z zasadami Apple'a (chodzi o osoby, które nie złamały zabezpieczeń telefonu).

Dla pozostałych posiadaczy urządzenia załatanie luki związanej z renderowaniem TIFF może stanowić poważny problem - błąd ten jest bowiem wykorzystywany przez aplikację Jailbreak (czyli program pozwalający na uruchamianie w telefonie Apple'a zewnętrznych aplikacji). W tym przypadku zainstalowanie najnowszego uaktualnienia może sprawić, że zainstalowane w iPhonie "nieautoryzowane" programy przestaną działać.

Na nieoficjalnych formach poświęconych iPhone'owi pojawiły się już jednak pierwsze porady pozwalające na rozwiązanie tego problemu. Użytkownikom zaleca się zainstalowanie przed uaktualnieniem aplikacji o nazwie OktoPrep - dzięki niej można później uaktualnić firmware do wersji 1.1.2 bez obawy o los dodatkowych programów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200