Apple kładzie nacisk na dostępność - nowa funkcja w drodze

Apple jako firma dba o dostosowanie swoich urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gigant z Cupertino zaprezentował nowe funkcje z zakresu dostępności - wykrywanie drzwi, wyświetlanie obrazu z Apple Watach oraz napisy na żywo.

Z okazji przypadającego w czwartek Światowego Dnia Świadomości Dostępności firma Apple zaprezentowało nowe funkcje zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcjami.

Nowe funkcje dostępności
Źródło: apple.com

Nowe funkcje dostępności

Źródło: apple.com

We wtorek - 17 maja 2022 roku pokazano nowe funkcje z zakresu ułatwień dostępu, które trafią na smartfony iPhone, tablety iPad oraz zegarki Apple Watch jeszcze w tym roku. Apple twierdzi, że nowe rozwiązania ułatwią obsługę urządzeń mobilnych osobom niepełnosprawnym.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • Apple zapędziło się w kozi róg - Xcode potrzebuje 16 GB RAMu

Wśród zaprezentowanych rozwiązań znajdziemy wykrywanie drzwi, wyświetlanie z Apple Watch na smartfonie iPhone, napisy na żywo oraz rozszerzoną funkcjonalność dla VoiceOver.

Funkcja wykrywania drzwi pozwoli osobom niewidomym lub niedowidzącym na zlokalizowanie drzwi z wykorzystaniem iPhone'a lub iPada. W nowych miejscach urządzenia będą skanować przestrzeń w celu określenia lokalizacji i odległości drzwi. Funkcja wykorzysta sensor LiDAR, aby określić czy drzwi są otwarte oraz jaki mają typ klamki. Urządzenia mobilne Apple pozwolą również odczytać informacje znajdujące się na drzwiach np. numer pokoju. Funkcja zostanie zintegrowana z aplikacją Lupa. Całość zadziała na smartfonach iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max, a także tabletach iPad Pro 2018 i nowszych.

Apple Watch Mirroring to funkcja pozwalająca wyświetlać obraz z zegarka Apple Watch na większym ekranie smartfona iPhone. Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać z funkcji smartwatcha takich jak czujnik tlenu we krwi, monitorowanie pulsu czy EKG bez konieczności poruszania się po menu z wykorzystaniem niewielkiego ekranu wbudowanego w zegarek.

Apple zapowiedziało również wprowadzenie na iPhone'a, iPada i Maca funkcji Live Captions, która ułatwi użytkownikom śledzenie dźwięku i obrazu w FaceTime, aplikacjach do wideokonferencji, mediach strumieniowych i innych. Funkcja ta będzie dostępna w wersji beta w języku angielskim jeszcze w tym roku na smartfonach iPhone 11 lub nowszym, iPadach z procesorem A12 Bionic i nowszych oraz komputerach Mac z procesorami Apple Silicon. Producent zaktualizuje także czytnik ekranu VoiceOver, aby obsługiwał ponad 20 kolejnych języków, w tym bengalski, bułgarski, kataloński, ukraiński i wietnamski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200