Apple będzie budować własną platformę „metaverse”

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że Apple kompletuje grupę inżynierów, którzy zajmą się projektowaniem firmowego środowiska 3D zdolnego stawić czoła takim wirtualnym platformom, jak ”metaverse”.

Głównym elementem platformy będzie specjalny zestaw słuchawkowy obsługujący wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, który firma zapowiedziała jeszcze w zeszłym roku. Zastrzeżony wtedy przez firmę znak towary wydaje się wskazywać na to, że rozwiązanie to będzie nosić nazwę „Reality One” lub „Reality Pro”. Nabór prowadzi Technology Development Group, która poszukuje specjalistów zdolnych tworzyć aplikacje obsługiwane przez przyszłą platformę. Chodzi tu przede wszystkim o projektowanie usługi wideo zawierających treści 3D.

Osoba zajmująca jedno z wymienionych stanowisk (chodzi o inżyniera oprogramowania odpowiedzialnego za tworzenie grafiki 3D i bazujących na niej symulacjach) musi mieć szczególnie wysokie kwalifikacje z zakresie sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia. Z przecieków wiadomo, że będzie to bardzo zaawansowany zestaw słuchawkowy zawierający aż 12 kamer, które będą pokazywać użytkownikowi w czasie rzeczywistym przekazy wideo obrazujące otaczający go świat. Specjaliści spekulują, że tak zaawansowany technologicznie rozwiązanie może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi

Chociaż planowa przez Apple platforma (której głównymi elementami jest świat 3D i mieszana rzeczywistość) przypomina bardzo rozwiązanie forsowane przez firmę Meta, wydaje się mało prawdopodobne aby jej twórcy nadali jej nazwę „metaverse”. Oczekuje się, że Apple wprowadzi do oferty swój pierwszy zestaw słuchawkowy wspierający mieszaną rzeczywistością w 2023 roku.

Będzie on wtedy musiał stawić czoła podobnemu rozwiązaniu opracowanemu przez firmę Metę, która jest zapewne na to przygotowana. Mogą o tym świadczyć słowa wypowiedziane przez szefa tej firmy (chodzi oczywiście o Mark Zuckerberga), który powiedział niedawno swoim pracownikom, że Meta jest ja to określił w „głębokiej, filozoficznej rywalizacji” z Apple o zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200