Apple Computer będzie stratna

I kwartał roku finansowego 2001 będzie pierwszym od trzech lat, w którym firma kierowana przez Steve'a Jobsa odnotuje stratę netto. Jako główny powód tej sytuacji podawane są mniejsze niż przewidywano wpływy ze sprzedaży produktów Apple.

Apple Computer ostrzegł investorów, że firma w I kwartale roku finansowego 2001, kończącym się 30 grudnia br., odnotuje stratę netto. Będzie to pierwsza strata Apple od trzech lat.

Strata netto, nie wliczając kosztów firmy poniesionych w związku z inwestycjami, ma wynieść 225-250 mln USD, przy przychodach rzędu 1 mld USD. Aktualne szacunki dotyczące sprzedaży są o ok. 600 mln niższe, niż Apple podawała w połowie października.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że gorszy przychód spowodowała słabsza niż oczekiwano światowa sprzedaż jej produktów w październiku i listopadzie. Natomiast bezpośrednią przyczyną straty netto firmy mają być niekorzystne zmiany cen komponentów.

"Apple po prostu nie była przygotowana, że zaatakują ją trzy problemy naraz" - stwierdził Steve Jobs, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy firmy. Dodał, że chodzi o problemy wewnętrzne firmy, w tym. m.in. kłopoty z wprowadzeniem do zestawów komputerowych nagrywarek CD-RW. Na wyniki istotny wpływ miało także zmniejszenie zapotrzebowania rynku na komputery osobiste oraz ogólny spadek tempa wzrostu światowej gospodarki.

Ponadto przedstawiciele firmy twierdzą, że spowolnienie wzrostu na komputerowym rynku konsumenckim nie jest chwilowe. W związku z tym obniżyli oni szacunki przychodów firmy na 2001 rok finansowy z 7,5- 8 mld USD na 6-6,5 mld USD. Jednocześnie zapewniono, że już w II kwartale finansowym firma powróci do rentowności. Ma to się stać głównie za sprawą wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego - Mac OS x.

Oficjalne wyniki za I kw. zostaną ogłoszone 17 stycznia 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200