Apple: 16 mln sprzedanych iPhone`ów, 7 mln iPadów i 6 mld USD kwartalnego zysku

Koncern Apple nadzwyczaj dobrze rozpoczął nowy rok obrachunkowy. W pierwszym kwartale 2011 roku fiskalnego koncern zanotował przychody rzędu 26,74 mld USD. To wynik o 71 proc. lepszy niż przed rokiem. Zysk netto w skali roku wzrósł o 78 proc.

Przypadający na okres od października do grudnia ubiegłego roku pierwszy kwartał 2011 roku obrachunkowego Apple przyniósł rekordową sprzedaż telefonów iPhone, komputerów Mac i tabletów iPad. Według przedstawicieli kierownictwa koncernu w minionym kwartale sprzedano 16,24 mln telefonów iPhone, 4,13 mln komputerów Mac oraz 7,33 mln tabletów iPad. Oznacza to wzrost w skali roku odpowiednio o 86 proc., 23 proc. oraz 69 proc.

Zdaniem analityków firmy IDC firma Apple kontroluje obecnie ok. 87,4 proc. rynku urządzeń klasy tablet. Analitycy spodziewają się jednak, że kolejne miesiące przyniosą zaostrzenie konkurencji i zdecydowany wzrost sprzedaży tabletów opartych m.in. na systemie operacyjnym Android. Niezależnie od tego przedstawiciele kierownictwa koncernu podkreślają, że terminale iPad cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Tim Cook, dyrektor ds. operacyjnych Apple podkreśla, że iPad jest wykorzystywany lub testowany w ok. 80 proc. firm zaliczanych do rankingu Fortune 100. Przedstawiciele Apple spodziewają się dalszych wzrostów. Drugi kwartał 2011 roku obrachunkowego ma przynieść obroty na poziomie 22 mld USD.

Władze koncernu zapewniają również, że strategia rozwoju firmy Apple będzie kontynuowana mimo nieobecności dyrektora generalnego koncernu. Na początku tygodnia Steve Jobs ogłosił bowiem, że ze względów zdrowotnych tymczasowo zrezygnuje z bezpośredniego kierowania firmą. Zamierza on jednak uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o znaczeniu strategicznym. To już drugi tego typu urlop zdrowotny dyrektora generalnego Apple w ciągu ostatnich dwóch lat. W kwietniu 2009 roku Steve Jobs przeszedł operację przeszczepu wątroby. Jego urlop zdrowotny trwał wtedy od stycznia do czerwca. Podobnie jak w przeszłości, pod nieobecność Jobsa bieżące obowiązki dyrektora generalnego przejmie Tim Cook. Nie ujawniono żadnych informacji na temat ewentualnego terminu powrotu Steve`a Jobsa. Wiele wskazuje więc na to, że to pod kierownictwem Tima Cooka odbędzie się m.in. rynkowa premiera kolejnej generacji telefonu iPhone. Urządzenie znane pod nazwą iPhone 4 ma trafić do sprzedaży w lutym. Nowy telefon jako pierwsi zakupić będą mogli abonenci amerykańskiej sieci Verizon. Natomiast z nieoficjalnych informacji wynika, że już w kwietniu br. na rynku może pojawić się kolejna generacja tabletu iPad. Terminal ma być wyposażony m.in. w bardziej wydajny procesor i układ graficzny, lepszej jakości ekran oraz kamerę i złącza USB.

Warto nadmienić, że informacja o urlopie zdrowotnym i potencjalnie nienajlepszym stanie zdrowia współzałożyciela Apple wywołała zaniepokojenie wśród akcjonariuszy koncernu. Pierwszego dnia po ujawnieniu informacji o kolejnym urlopie zdrowotnym Jobsa wartość akcji Apple spadła o ok. 8 proc.

Czytaj też:

Forrester: konkurenci iPada nie będą mieli łatwo

Apple, LG i Canon bezprawnie korzystają z technologii należącej do koncernu Alcatel-Lucent?

iPad coraz częściej wykorzystywany w biznesie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200