App Store zniknie z Chin?

Należącego do Apple sklepu App Store zabrakło na liście chińskich sklepów z aplikacjami mobilnymi, które są zgodne z nowymi regulacjami Państwa Środka.

Pixabay/ Pexels

Chiński regulator cyberprzestrzeni opublikował w środę nazwy pierwszej partii sklepów z aplikacjami mobilnymi, które zakończyły przekazywanie danych biznesowych organom regulacyjnym. To jasny sygnał, że chińskie władze egzekwują już nowe zasady, które rozszerzają nadzór nad aplikacjami mobilnymi.

Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez Cyberspace Administration of China (CAC), łącznie 26 sklepów z aplikacjami obsługiwanych przez firmy, w tym Tencent, Huawei, Ant Group, Baidu, Xiaomi i Samsung złożyło wnioski do organu. Na liście nie ma App Store

Zobacz również:

  • Już jutro Meta uruchomi konkurencję dla Twittera
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, która jako pierwsza napisała o sprawie, w ciągu ostatnich kilku lat Pekin rozszerzył nadzór nad korzystaniem ze smartfonów i aplikacji mobilnych. Kraj wymaga obecnie od sklepów z aplikacjami mobilnymi i aplikacji mobilnych przekazywania rządowi szczegółów biznesowych. Podobne pomysły w Europie spotykają się z silnym oporem społeczeństw oraz administracji unijnej.

Zasady te powodują konsternację w branży, że publikowanie aplikacji w drugiej co do wielkości gospodarce świata stanie się bardzo trudne, a wiele aplikacji może zostać usuniętych. Nacisk Pekinu na zaostrzenie kontroli nad aplikacjami został dostrzeżony nawet za granicą, gdy w czerwcu ubiegłego roku CAC wydał nową zasadę wymagającą od sklepów z aplikacjami przedstawienia szczegółów biznesowych i powiedział, że pociągnie sklepy z aplikacjami do odpowiedzialności, jeśli aplikacje zawierają nielegalne treści. W sierpniu tego roku Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin opublikowało kolejne zawiadomienie wymagające od aplikacji mobilnych ukończenia zgłoszenia do końca marca. Wcześniej chińskie firmy, do których należą sklepy z aplikacjami, tym Tencent i Huawei, zaczęły wymagać, aby aplikacje w ich sklepach z aplikacjami były zgodne z nowymi zasadami.

Apple nie ujawnia, w jaki sposób jego sklep z aplikacjami w Chinach będzie zgodny z nowymi zasadami Pekinu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200