Aplikacje w .Net

Niestety, podczas śledzenia aplikacji nie można zmieniać kodu napisanego w VB.Net (jest to możliwe w przypadku kodu VB 6.0). Można natomiast zmieniać kod w C++ i C#, o ile zmiana nie wpływa zbytnio na strukturę aplikacji.

W wersji VS Enterprise dostępne jest nowe, zastępujące Visual Studio Analyzer, narzędzie do testowania wydajności i stabilności aplikacji .Net. Application Center Test (ACT) pozwala tworzyć testy wydajnościowe, analizować stabilność i przeprowadzać dowolne testy funkcyjne.

Skrypt testowy można stworzyć przy użyciu różnych metod. Po pierwsze, tester ma do dyspozycji środowisko (obsługiwane także z poziomu zintegrowa- nego IDE), w którym za pomocą każdego języka skryptowego może tworzyć np. ciąg odwołań do testowanej usługi Web. Dostępne są też narzędzia do śledzenia skryptów testowych czy specjalne biblioteki obiektów, ułatwiające cykliczne odwoływanie się do usług bądź wyko- nywanie innych operacji symulujących, np. duże obciążenie danego komponentu. Drugim sposobem jest napisanie programu, który korzysta z tych samych me- tod i obiektów co skrypt. W ten sposób tester może tworzyć własne narzędzie do badania aplikacji. Trzeci sposób pra- cy zakłada, że testowana aplikacja ma interfejs oparty na !WWW. ACT przech- wytuje odwołania do przeglądarki i auto- matycznie generuje szkielet skryptu testującego.

Posiadacze wersji Enterprise otrzymują pakiet Compuware DevPartner Profiler (Community Edition), przeznaczony do testowania dowolnych aplikacji działających na platformie .Net, a także kodu niezarządzalnego, skompilowanego przy użyciu VC++.Net.

<font color="#A55129">VS.Net zawiera wiele pożytecznych "drobiazgów" ułatwiających pracę programisty.

Jednym z nich jest gotowy mechanizm do tworzenia programów instalacyjnych (na podstawie Windows Installer 2.0).

Zamiast narzędzia DataReport z VB 6.0, w VS.Net pojawiła się specjalna wersja Crystal Reports. Wymiana danych z motorem odpowiedzialnym za wyświetlanie raportów jest oparta na XML - bardzo upraszcza to tworzenie niestandardowych zestawień.

VS.Net zawiera edytor XML, HTML a także edytor do definiowania transformacji XSLT. Dostępny jest nawet prosty program graficzny do obróbki bitmap.

Środowisko Visual Studio zwiera ponad 200 obiektów pozwalających programować makra, które automatyzują operacje wykonywane w IDE. W specjalnym środowisku Visual Studio Macros można pisać i testować nowe dodatki do IDE. Do integracji z narzędziami firm trzecich służy Visual Studio Integration.

VS.Net bez obaw może być instalowany na komputerze, który zawiera już programy wchodzące w skład Visual Studio 6.0. Oba pakiety nie przeszkadzają sobie w pracy.

Spod ręki samego szefa

W styczniu 2000 r., tuż po premierze Windows 2000, Bill Gates, założyciel Microsoftu, zrezygnował ze stanowiska dyrektora wykonawczego firmy. Jego obowiązki przejął Steve Ballmer, jego oddany przyjaciel pełniący już funkcję prezesa. Chcąc w całości poświęcić się tworzeniu nowych technologii, B. Gates utworzył dla siebie nowe stanowisko - dyrektora ds. architektury oprogramowania. "Wracam do tego, co kocham najbardziej - technologii przyszłości" - wówczas mówił najbogatszy człowiek świata. Nowo wprowadzone na rynek Visual Studio .Net i .Net Framework są pierwszymi projektami w całości nadzorowanymi przez B. Gatesa jako głównego projektanta.


TOP 200