Aplikacje mobilne dla biznesu - z których warto korzystać?

Smartfon w biznesie służy głównie do wykonywania połączeń telefonicznych oraz odbierania wiadomości e-mail. Z jakich programów warto skorzystać na służbowym telefonie, aby zwiekszyć jego funkcjonalność oraz usprawnić swoją pracę?

Smartfon obok komputera przenośnego jest podstawowym narzędziem służącym do pracy. Niestety większość firm oraz pracowników nie wykorzystuje jego potencjału. Ze względu na posiadanie dwóch telefonów (prywatnego oraz służbowego) przeważająca większość pracowników nie wykorzystuje możliwości swoich telefonów służbowych, ponieważ większość czynności wykonują na prywatnych urządzeniach lub komputerach. Z tego względu urządzenie dostarczane przez organizacje służy głównie do odbierania/wykonywania połączeń głosowych oraz odbierania poczty e-mail. W niektórych wypadkach pracownicy korzystają również z dedykowanych aplikacji przygotowanych przez działy IT danej firmy np. dostęp do wewnętrznego intranetu, połączenia z siecią VPN lub korporacyjnego komunikatora takiego jak Microsoft Teams, Slack, Cisco Webex, Zoom czy Czat Google.

Jakie aplikacje pozwolą w pełni wykorzystać możliwości służbowego smartfona?

Źródło: Jonathan Tasman / Unsplash

Jakie aplikacje pozwolą w pełni wykorzystać możliwości służbowego smartfona?

Źródło: Jonathan Tasman / Unsplash

Urządzenia mobilne z Androidem oraz iOS pozwalają na wygodną pracę w dowolnym miejscu - biurze, domu, czy podczas podróży. Zachowanie ciągłości działania oraz szybkie odpowiadanie na nadchodzące wiadomości z dnia na dzień staje się coraz ważniejsze.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze
  • IBM Power10 w Inter Cars

Z jakich aplikacji warto korzystać na urządzeniach służbowych, aby ułatwić sobie pracę i zapanować nad mnóstwem zadań do wykonania?

1. Microsoft 365 dla urządzeń mobilnych

Sektor biznesowy w przeważającej większości opiera się na usługach dostarczanych przez firmę Microsoft. Gigant z Redmond nie posiada w ofercie systemu operacyjnego na urządzenia mobilne, ale doskonale zintegrował swoje aplikacje i usługi z Androidem - otwarto-źródłowym oprogramowaniem rozwijanym przez Google.

Pakiet biurowy Microsoft Office na urządzeniach z Androidem
Źródło:microsoft.com

Pakiet biurowy Microsoft Office na urządzeniach z Androidem

Źródło:microsoft.com

W skład pakietu biurowego Microsoft 365 dla urządzeń mobilnych wchodzą mobilne wersje popularnych aplikacji takich jak Word, PowerPoint, Excel, Teams, Outlook, OneDrive czy SharePoint. Wszystkie dane synchronizowane są na bieżąco z wykorzystaniem konta służbowego Microsoft 365.

W zestawie z Microsoft 365 otrzymamy również dodatkowe aplikacje. Warto rozważyć wykorzystanie narzędzia Microsoft To Do. Jest to rozbudowany planer zadań, który pozwala wygodnie zapisywać oraz zarządzać zadaniami do wykonania. Program pozwala na tworzenie list, list współdzielonych z innymi użytkownikami oraz podział zadań na mniejsze podetapy. Całość jest zintegrowana z Outlookiem, który wyświetla powiadomienia z Microsoft To Do na komputerze.

2. Skuteczny antywirus to podstawa

Android to otwarto-źródłowe oprogramowanie. Dodatkowy jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie, przez co jest notorycznie atakowany z wykorzystaniem różnych, coraz bardziej wyrafinowanych metod. Co kilka tygodni w sieci pojawiają się informacje o zainfekowanych aplikacjach, które coraz skuteczniej radzą sobie z omijaniem zabezpieczeń wbudowanych w system operacyjny Android oraz usługi Google. Z tego względu warto zdecydować się na dodatkowe oprogramowanie antywirusowe, które zwiększy poziom bezpieczeństwa naszego telefonu służbowego w sieci.

Smartfon znacząco ułatwia zaplanować dzień roboczy
Źródło: freestocks / Unsplash

Smartfon znacząco ułatwia zaplanować dzień roboczy

Źródło: freestocks / Unsplash

Do wyboru mamy wiele płatnych i bezpłatnych antywirusów, które wywodzą się z oprogramowania antywirusowego na Windowsa. Warto skorzystać ze sprawdzonego producenta, który dba o częstą aktualizację bazy danych oraz posiada algorytmy wspierane sztuczną inteligencją monitorują na bieżąco stan naszego urządzenia.

3. Narzędzie do zarządzania projektami

W większości dzisiejszych organizacji praca opiera się na wykonywaniu zleconych zadań, które gromadzone są w narzędziach do zarządzania projektami. Na rynku znajdziemy mnóstwo systemów takich jak Monday, Asana, Birtix, Microsoft Dynamics czy Trello. Warto wiedzieć, że najwięksi gracze posiadają aplikacje mobilne, które posiadają wbudowaną funkcję przypominania o terminach realizacji danych projektów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy na bieżąco monitorować zadania do wykonania oraz ewentualne opóźnienia w pracy. Rozwiązanie z powiadomieniami Push jest znacznie skuteczniejsze od klasycznych powiadomień wysyłanych na skrzynkę pocztową.

4. Elektroniczny notes, w którym szybko zanotujesz swoje przemyślenia

Czasy klasycznych notatników powoli odchodzą do historii. Co prawda wielu pracowników nadal korzysta z notesów do notowania swoich spostrzeżeń lub zadań do wykonania, ale wad takiego rozwiązania jest więcej, niż zalet. Fizyczny notes można zostawić w biurze lub na spotkaniu biznesowym. Dodatkowo jego zgubienie może być bolesne nie tylko dla pracownika, ale również organizacji, która go zatrudnia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z elektronicznego notesu na komputerze oraz urządzeniu mobilnym. Elektroniczny notatnik będzie zawsze przy nas, a uruchomienie odpowiedniej aplikacji zajmuje zaledwie kilka sekund. Po tym czasie możemy swobodnie notować nasze przemyślenia. Dodatkowo elektroniczny notes pozwala na wygodne zarządzanie notatkami, tagowanie poszczególnych dokumentów oraz archiwizowanie danych.

Elektroniczny notatki dostępny jest na każdym urządzeniu w dowolnym momencie
Źródło: microsoft.com

Elektroniczny notatki dostępny jest na każdym urządzeniu w dowolnym momencie

Źródło: microsoft.com

Najpopularniejszymi elektronicznymi notatnikami jest Microsoft OneNote zintegrowany z pakietem Microsoft 365, Evernote oraz Google Keep.

5. Podpis elektroniczny wprost z telefonu komórkowego

Wszechobecna cyfryzacja oraz coraz popularniejsze wdrożenie technologii blockchain sprawia, że papierowe dokumenty stają się zbędnym problemem. W wielu organizacjach korzysta się z dokumentów podpisywanych elektronicznie, które są respektowane na równi z klasycznym dokumentem podpisanym odręcznie.

Smartfona można wykorzystać również do podpisywania dokumentów
Źródło: Kelly Sikkema / Unsplash

Smartfona można wykorzystać również do podpisywania dokumentów

Źródło: Kelly Sikkema / Unsplash

Do podpisywania dokumentów najcześciej wykorzystuje się komputery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosowną aplikację zainstalować na smartfonie i podpisywać dokumenty w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Wiele aplikacji mobilnych posiada pełną integrację z popularnymi narzędziami takimi jak Google Workspace, Microsoft 365 czy Salesforce.

6. Aplikacja do zamawiania taksówek

Czasy, w których zamawianie taksówek sprowadzało się do wykonania telefonu na infolinię już dawno minęły. Rozwiązanie to nadal jest dostępne, ale o wiele szybciej i wygodniej można zamówić przejazd służbowy z wykorzystaniem aplikacji mobilnej na smartfonie. Największe korporacje taksówkarskie oferują własne programy, które pozwalają zlokalizować najbliższe taksówki, informują o dodatkowych szczegółach takich jak typ samochodu lub ocena kierowcy oraz pozwalają spersonalizować przejazd np. zamówić większą taksówkę lub pojazd pozwalający zabrać na pokład 7 osób.

Aplikacja mobilna do zamawiania taksówek pozwala również śledzić drogę dojazdu, co pozwala o odpowiednim czasie wyjść z biura/spotkania. Rozwiązania tego typu umożliwiają również bezpośrednie połączenie z kierowcą w razie problemów z lokalizacją miejsca odbioru.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200