Aplikacje 2020: światowe trendy ze szczyptą lokalnej specyfiki

CIO Insight. Aplikacje 2020 przynosi dużo wiedzy o tym, co jest solą firmowej informatyki. Bardzo lubimy mówić o AI, robotach - tych softwarowych i hardwareowych, chmurze... A tak naprawdę od zarania dziejów nowoczesnej informatyki to aplikacje biznesowe były, są i będą podstawą wsparcia działalności biznesowej przedsiębiorstwa.

Systemy core’owe, nie-core’owe, gotowe, customowe, często dziesiątki, setki, powiązanych aplikacji w złożone procesy i integracje. Dość często mówi się o software development jako “commodity”. Moim zdaniem - krzywdząco, kto bowiem doświadczył dowolnej ilości tego typu projektów wie, że nigdy nie są to łatwe przedsięwzięcia i na pewno nigdy nie są takie same.

Pobierz raport CIO Insight. Aplikacje 2020

Od lat 1990-tych, odkąd ktoś rzucił słynne hasło, że całe oprogramowanie zostało już napisane, 25 milionów deweloperów (i z każdym dniem coraz więcej) raczy się z tym stwierdzeniem zdecydowanie nie zgadzać.

Zobacz również:

  • Nowy dyrektor w LOT
  • Najlepszy tłumacz polsko-ukraiński

W raporcie z naszego badania CIO Insight. Aplikacje 2020 widać zarówno potwierdzenia globalnych trendów, jak i specyfikę “próbki” (przepraszam za to określenie Szanownych Uczestników), która - można założyć - reprezentuje polską specyfikę.

Mamy więc typowo globalne trendy, takie jak architektura mikro usługowa - widoczna jest jej pełna dominacja; konteneryzacja aplikacji w wersji podstawowej (Docker) oraz zaawansowanej (Kubernetes).

Smutny na tym tle jest los serverless, które miało stanowić ostateczną odpowiedzią na problemy z kontenerami i pozwolić zapomnieć o infrastrukturze tak bardzo, jak tylko się da.

Nie zaskoczyły mnie też odpowiedzi we wstydliwej niekiedy kwestii / problemie naszego ogromnego uzależnienia od technologii Java oraz tym co ostatnio wokół niej robi Oracle. Nie widać objawów paniki, masowej ucieczki, ale widzę, że dla nas wszystkich to co się wydarzyło (zmiana licencjonowania i wersjonowania) stało się motywacją do zastanowienia się mocniej nad tym, że można przecież inaczej. Są inne ciekawe możliwości, bez Oracle w tle. Nawet jeśli zagrożenie jest przesadzone, to warto rozejrzeć się w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania.

Albowiem

aplikacje, jak widać w raporcie CIO Insight, planowane są na lata, powinny elastycznie zmieniać się, dostosowywać się do zmieniających się realiów biznesowych.
Tym tłumaczyć należy małą ilość aplikacji wyłączanych. Złożone systemy to także skarbnica wiedzy o procesach biznesowych, stąd tym trudniej zdecydować się na wymianę, gdy wciąż działanie jest adekwatne do potrzeb a istnieją i są stosowane aktualizacje technologiczne.

Python zagościł w stałym repertuarze, nie tylko w kontekście data science, ale także aplikacyjnym.

Co zaskakuje lub różni się nieco od globalnej klasyki to wysoki udział Microsoftu,

zarówno jako producenta coraz chętniej wybieranego dotnetcore, jak i dominującego gracza chmurowego ze swoim Azure.

A’propos chmury, to w CIO Insight. Aplikacje 2020 obserwujemy wyraźną dominację jej... braku. Osobiście za chmurę uznaję - chmurę publiczną.

Przyjmując taką ostrzejszą semantykę dostrzegamy dość niski deklarowany poziom chęci i planów używania chmury. Uważam to także za naszą lokalną specyfikę. Oczywiście błędem byłoby nie dostrzeżenie czempionów chmurowych, co niniejszym czynię. Brak tu więcej miejsca na głębsze analizy skąd taki obraz się bierze. Czy chodzi o ekonomię? Czy coraz wolniej rosnące koszty pracy, czy raczej poczucie utraty kontroli nad środowiskiem?

To co jest naszą środkowo europejską specyfiką to wierność wobec Angulara. Fenomen trwający od lat.

Framework już mentalnie w wielu innych miejscach wymazany ze świadomości, u nas nadal zdecydowanie jest pierwszym wyborem. Oczywiście cały czas się rozwija, są nowe wersje i nowe możliwości. Nie jest to zły wybór sam w sobie. Jednakże wystarczy przekroczyć Odrę i mamy całkowitą dominację Reacta. Który zajął w naszym CIO Insight zaszczytne, ale drugie miejsce.

Zmienia się to, co nazywamy aplikacjami (Everything as a code itd.), często nawet unikamy tego słowa, a przecież software jest we wszystkim a wszystko staje się software.

Aplikacje 2020: światowe trendy ze szczyptą lokalnej specyfiki

Jacek Chmiel, Avenga FOTO: archiwum

Wciąż daleka droga przed nami (dalsza, niż jeszcze niedawno nam obiecywali najważniejsi guru), żeby AI zrozumiało o co chodzi biznesowi i IT oraz zrobiło to “coś” za nas.

Nowe architektury, wzorce projektowe i języki, rozwój starych języków, sposoby pracy grupowej nad wymaganiami i kodem sprawiają, że ta zabawa nigdy się nie nudzi. Tryb ciągłych zmian zawitał na zawsze do naszych systemów i projektów jako stan naturalny rozwoju biznesu poprzez software.

Kluczowe ustalenia CIO Insight. Aplikacje 2020

48% CIO zaplanowało zamknięcie 1 do 2 aplikacji biznesowych w 2020. 30% planuje zakończenie pracy większej liczby aplikacji ale co piąty ankietowany nie przewiduje zamknięcia żadnej.

40% CIO wybiera Dotnet do budowy nowych aplikacji w 2020; 28% respondentów CIO Insight zadeklarowało tworzenie aplikacji w Javie.

60% CIO będzie budować nowe aplikacje w chmurze prywatnej; blisko jedna piąta stworzy je w Azure.

33% CIO w 2020 podejmie decyzję o zmianie Javy na inną technologię.

49% CIO wybiera Angular jako framework dla frontend w 2020.

78% CIO wskazuje mikroserwisy jako docelową architekturę w 2020.

54% CIO używa do konteneryzacji combo Docker + Kubernetes; ale 30% ankietowanych nie rozwija w 2020 konteneryzacji wcale.

RAPORT CIO INSIGHT. APLIKACJE 2020 JEST DO POBRANIA NA WWW.CXO.PL

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200