Aplikacja firmy Vodafone uniemożliwi podsłuchiwanie rozmów

Niemiecka firma telekomunikacyjna Vodafone zapowiada biznesową aplikację do szyfrowania rozmów, którą można uruchamiać na smartfonach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Android, iOS i Windows Phone. Rozwiązanie nosi nazwę Secure Call, zostało opracowane we współpracy z firmą Secusmart i zostanie oficjalnie zaprezentowane w Hanowerze na targach Cebit.

Firma Secusmart robi ostatnio karierę, ponieważ Angela Merkel (kanclerz Niemiec) zaopatrzyła się w smartfon BlackBerry 10 i zainstalowała na nim aplikację do szyfrowania danych noszącą nazwę SecureSuite, opracowaną właśnie przez Secusmart. Ma to związek z głośną aferą szpiegowską i tym, że rozmowy prowadzone przez Angelę Merkel były podsłuchiwane przez wywiad amerykański (konkretnie przez NSA).

Vodafone twierdzi, że aplikacja Secure Call zapewnia danym równie wysoki poziom bezpieczeństwa jak aplikacja SecureSuite. Jest nawet od niej lepsza, ponieważ jest zgodna z wieloma systemami operacyjnymi. Firma zamierza najpierw wprowadzić do oferty aplikację Secure Call dedykowaną dla urządzeń Android, ale zapewnia, że wkrótce potem dostępne też będą podobne aplikacje do instalowania na urządzeniach iOS i Windows Phone.

Zobacz również:

  • Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN

Rozwiązanie pojawi się na rynku w drugiej połowie br. i będzie na początku dostępne tylko dla użytkowników zamieszkujących Niemcy. Cena usługi: ok. 14 USD miesięcznie.

Vodafone zaprezentował też na tragch Cebit ulepszoną wersję usługi Secure SIM. Pozwala ona firmom podpisywać i szyfrować wiadomości e-mail, dokumenty i sesje VPN. Może też szyfrować dane zapisywana na zewnętrznych dyskach oraz pamięciach USB. Aplikację można instalować na notebookach ThinkPad pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8 i tabletach Lenovo.

Użytkownik nie musi stosować oddzielnego tokenu lub inteligentnej karty (smartcard), ponieważ prywatny klucz i certyfikaty są przechowywane w bezpieczny sposób na karcie SIM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200