Aplikacja Facebooka może celowo zużywać baterię smartfonów

Pracownik Meta twierdzi, że aplikacje Facebooka na iOS i Androida mogą celowo nadmiernie zużywać energię.

Do sieci trafiły nowe, dosyć zaskakujące informacje dotyczące jednej z najpopularniejszych aplikacji mobilnych. Jeden z byłych pracowników Meta twierdzi, że aplikacja Facebooka na Androida i iOS może celowo nadmiernie zużywać energię.

Były pracownik oskarża Facebooka o zachowania niezgodne z prawem
Źródło: Solen Feyissa / Unsplash

Były pracownik oskarża Facebooka o zachowania niezgodne z prawem

Źródło: Solen Feyissa / Unsplash

Z raportu opublikowanego na stronie New York Post wynika, że:

Facebook może potajemnie przyczyniać się do zbędnego drenażu baterii telefonów komórkowych użytkowników medium społecznościowego.

Nadmierne wykorzystywanie energii elektrycznie może być wykorzystywane do testowania nowych funkcji portalu społecznościowego bez wyraźnego poinformowania o tym fakcie użytkowników platformy.

Zobacz również:

  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI
  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić

Były analityk danych w Facebooku - George Hayward - przekazał, że odmówił działań związanych z doprowadzeniem do zwiększenia zużycia energii, ponieważ mogą one mieć negatywne konsekwencje takie jak np. rozładowanie się akumulatora w momencie sytuacji awaryjnej wymagającej wezwania pomocy. Według byłego pracownika funkcje testowane przez Facebooka na urządzeniach mobilnych mogą zakłócać pracę rozwiązań takich jak wykrywanie wypadków, wykrywanie upadku oraz łączenie się z numerami alarmowymi.

Prawnik George'a Haywarda przekazał, że praktyka stosowana przez Meta była "wyraźnie nielegalna".

Co istotne Hayward nie posiada 100% pewności, że funkcja zwiększająca zużycie energii została wdrożona do produkcyjnej wersji aplikacji mobilnej Facebooka. Poinformował on opinię publiczna na podstawie wewnętrznych dokumentach o testach funkcji. Raport wskazuje, że został zwolniony za odmowę wykonania polecenia związanego z testami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200