Antywirusowe procesory Intela

Po AMD i Transmecie, teraz Intel wyposażył swe procesory w technologię NX bit, która w połączeniu z systemem operacyjnym Windows XP zwiększa ochronę antywirusową komputera.

W wydaniu Intela NX bit nazywa się XD-bit. Wszystkie modele układów Intela, które w nazwie mają literę "J" będą obsługiwały technologię bezpieczeństwa kontrolującą proces wykonywania kodu programów. Układy pojawią się w sklepach już w najbliższych tygodniach.

Antywirusowe procesory Intela

Procesor z podstawką LGA775

Wspomniany bit pozwala procesorowi na zabezpieczanie obszarów pamięci gdzie weryfikowany jest kod aplikacji, a następnie podejmowana jest decyzja czy dany kod może zostać wykonany czy też nie. Jeśli robak, wirus będzie usiłował dodać swój kod w buforze, zatrzyma wykonywanie procesu zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu się robaków czy wirusów. Intel zdecydował się wprowadzić technologię CD we wszystkich segmentach procesorów. Już wcześniej funkcję tę dodano do układów serwerowych i przeznaczonych do pracy w stacjach roboczych. Teraz przyszedł czas na biurkowe procesory oraz układy mobilne. Pierwsze z nich trafiają właśnie do sklepów, podczas gdy procesory do urządzeń przenośnych będą dostępne nieco później, bo na początku 2005 roku.

Zobacz również:

Aktualnie Intel dostarcza do swoich kooperantów układy Celeron D 340J, D335J, 330J i 325J. Procesory te nie powinny być droższe od wcześniejszych wersji pozbawionych nowej funkcji. Warto dodać, że tylko Celerony D wyposażone w podstawkę LGA775 obsługują XD bit. Dodatkowo aby skorzystać z antywirusowej funkcji niezbędna jest płyta główna z BIOS-em przystosowanym do jej obsługi oraz system operacyjny Windows XP z uaktualnieniem Service Pack 2.

Jak zapewne większość z Was wie, NX bit pojawił się już wiele miesięcy temu w procesorach AMD 64 i Opteron oraz w układach firmy Transmeta. Pierwszy procesor Intela z technologią XD - serwerowe Itanium, wprowadzono na rynek już w 2001 roku.


TOP 200