Antytiktokowe wzmożenie w USA. Kolejne stany zakazują TikToka na urządzeniach państwowych

W ciągu tygodnia Wisconsin, New Jersey i Ohio dołączyły do innych stanów w zakazie korzystania z popularnej aplikacji wideo TikTok na urządzeniach należących do rządu i zarządzanych przez administrację.

Pexels

Gubernator stanu New Jersey zakazał nie tylko używania aplikacji TikTok (należącej do chińskiego konglomeratu technologicznego ByteDance) na urządzeniach państwowych, lecz także korzystania przez pracowników administracji z produktów i usług od ponad tuzina dostawców, w tym Huawei, Hikvision, Tencent Holdings, ZTE Corporation i Kaspersky Lab. Biuro gubernatora (który jest demokratą) poinformowało, „pojawiły się obawy o bezpieczeństwo narodowe dotyczące danych użytkowników, których dostarczenia rząd Chin może wymagać od ByteDance”. Z kolei w rozporządzeniu wydanym przez gubernatora Ohio – z partii republikanów – czytamy „te kryptoreklamowe praktyki prywatności danych i cyberbezpieczeństwa stanowią krajowe i lokalne zagrożenia bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa dla użytkowników tych aplikacji i platform oraz urządzeń przechowujących aplikacje i platformy”. W ubiegłym tygodniu gubernator Wisconsin zapowiedział wprowadzenie zakazu korzystania z TikToka.

W listopadzie 2022 dyrektor FBI CHrisopter Wray powiedział publicznie, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Wray sądzi, że chiński rząd może wykorzystać aplikację do wpływania na użytkowników lub kontrolowania ich urządzeń.

Zobacz również:

  • TikTok da znać, że w stworzeniu filmu brała udział AI
  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Firma TikTok wyraziła „rozczarowanie”, zarzucając jednocześnie stanom tło polityczne ich akcji i zaniedbania w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak również podejmowanie decyzji opartych o „bezpodstawne fałszywe informacje o TikTok”.

TikTok ma obecnie ponad 100 mln aktywnych użytkowników w USA.

Agencja Reutera poinformowała na początku stycznia, że TikTok wstrzymał proces zatrudniania konsultantów, którzy pomogliby mu wdrożyć potencjalne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Od trzech lat TikTok stara się zapewnić władze w Waszyngtonie, że nie ma dostępu do danych osobowych obywateli USA, a jego treści nie mogą być manipulowane przez Komunistyczną Partię Chin lub inny podmiot pozostający pod wpływem Pekinu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200