Antypiracki system Content Protection for Recordable Media nie stanie się standardem

Amerykańskie organizacje standaryzacyjne sprzeciwiły się propozycji wyposażenia dysków twardych i innych pamięci masowych w system antypiracki znany jako CPRM.

Propozycja zastosowania systemów antypirackich bezpośrednio w urządzeniach, takich jak dyski twarde wyszła od grupy producentów, w której skład wchodzą: Intel, IBM, Toshiba i Matsushita Electric. Grupa czterech firm, znana jako 4C Entity, opracowała technologię pod nazwą Content Protection for Recordable Media (CPRM). Zastosowanie tego rozwiązania uniemożliwiałoby zapisanie danych objętych prawami autorskimi na dysku lub innym urządzeniu wyposażonym w CPRM. Twórcy technologii utrzymują, iż stworzono ją z myślą o miniaturowych dyskach i kartach Compact Flash, stosowanych w różnego rodzaju urządzeniach przenośnych (np. odtwarzaczach MP3). Specjaliści twierdzą jednak, że CPRM mogłaby służyć również do uniemożliwiania zapisu na dysk np. dowolnych plików pobieranych z Internetu.

4C Entity zgłosiło opracowaną przez siebie technologie do amerykańskiej organizacji standaryzacyjnej - NCITS (National Committee on Information Technology Standards). Twórcy CPRM dążyli do tego, aby system zabezpieczeń został wprowadzony do specyfikacji dotyczącej modelu komunikowania się różnego rodzaju dysków twardych i pamięci masowych.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

Propozycja wprowadzenia tej technologii jako standardu wywołała wiele sprzeciwów. Z protestem wystąpiła m.in. wspierająca prawa obywatelskie organizacja Electronic Frontier Foundation. Protesty okazały się jednak zbędne, gdyż komitet NCITS nie zatwierdził propozycji. "Odrzucenie systemu CPRM jako standardu przemysłowego oznacza, że niezbędne są dalsze rozmowy dotyczące wprowadzenia tej technologii. Jesteśmy zdania, iż dostawcy zawartości mają bezwzględne prawo chronić swoją własność intelektualną, a techniczne kwestie zabezpieczeń są jednym z najbardziej istotnych elementów takiej ochrony" - twierdzą przedstawiciele NCITS.

Fakt, iż CPRM nie stanie się standardem przemysłowym, nie oznacza, że technologia ta zniknie z rynku. Grupa 4C zamierza licencjonować rozwiązanie Content Protection for Recordable Media, które już obecnie jest stosowane w produkcji nagrań audio na DVD. Analitycy sądzą jednak, że CPRM nie zyska popularności bez akceptacji organizacji standaryzacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200