Antylaser: kolejny krok na drodze do optycznych komputerów

Naukowcy z Yale University zbudowali antylaser, pierwsze tego rodzaju urządzenie na świecie, które może niemal w całości absorbować wiązkę światła generowaną przez laser. Rozwiązanie może znaleźć w przyszłości zastosowanie w optycznych komputerach, w których elektrony zostaną zastąpione światłem.

W przeszłości opracowano kilka technologii pozwalających absorbować światło, ale dokonanie grupy uczonych z Yale University, których pracę nadzorowali A. Douglas Stone i Hui Cao, jest unikalne, ponieważ pozwala absorbować światło o określonej długości fali. Szczegóły techniczne anty-lasera zaprezentowano w ubiegłym tygodniu w dokumencie opublikowanym w periodyku "Science".

Antylaser: kolejny krok na drodze do optycznych komputerów

Najważniejszym elementem urządzenia CPA (Coherent Perfect Absorber) jest krzemowa płytka, która przechwytuje i absorbuje światło o określonej długości fali, zamieniając energię na ciepło. Antylaser pozwoli rozwiązać wiele problemów związanych z zarządzaniem i manipulowaniem wiązkami światła zawierającymi i przenoszącymi dane. Będą sobie musieli z nimi poradzić w przyszłości projektanci optycznych komputerów. Urządzenia CPA będą mogły być stosowane np. w optycznych przełącznikach czy routerach, akceptując światło o jednej długości fali i zatrzymując wiązki światła o wszystkich innych długościach fali.

Zobacz również:

  • Stacje bazowe 5G będzie można zasilać drogą bezprzewodową
Zbudowany przez naukowców prototypowy antylaser jest w stanie zaabsorbować 99,4% światła o określonej długości fali, ale jego twórcy obiecują, że kolejne modele będą w stanie absorbować prawie całą wiązkę (do 99,999%). Zaprezentowany anty-laser jest też dość duży - ma 1 cm szerokości. Są to jednak początki tej technologii i w przyszłości antylasery będą miały wielkość kilkudziesięciu czy nawet kilku mikronów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200