Anteny z kamuflażem

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy do czynienia z masztem, wieżą kościelną, dużym kominem lub po prostu drzewem. Tymczasem jest to antena używana do transmitowania sygnałów radiowych. Popyt na takie produkty rośnie i rynek oferuje już całą gamę takich rozwiązań.

Anteny z kamuflażem
Antenami udającymi, że są typowymi obiektami budowlanymi, zainteresowane są szczególnie firmy telekomunikacyjne, które budują bezprzewodowe sieci komputerowe i telefoniczne sieci komórkowe. Anteny takie potrafią mieć nawet 30 metrów wysokości i na pierwszy rzut oka mało kto rozpozna, że mamy do czynienia ze skomplikowanym urządzeniem technicznym. Jak podaje amerykański tygodnik informatyczny Network World, w Stanach Zjednoczonych zbudowano już 130 tys. masztów radiowych, z czego 25% to maszty z kamuflażem.

Prym w produkcji tego rodzaju wież wiodą na terenie USA dwie firmy - Stealth Concealment Solutions i Larson. W wydanych przez nie katalogach można znaleźć takie ciekawe pozycje, jak: maszt na flagę, zdolny odeprzeć podmuchy wiatru wiejącego z szybkością 200 km/godz., czy olbrzymi kaktus, którego powłoka jest wykonana z fiberglasu.

Zobacz również:

  • Antena DVB-T2 niezbędna do wysokiej jakości
Anteny z kamuflażem
Obok widać dwa zdjęcia z katalogu firmy Stealth Concealment Solutions. Na pierwszym antena udaje wysoki maszt, a na drugim dzwonnicę. W ten sposób anteny nie szpecą krajobrazu, a wtapiają się w niego czy wręcz urozmaicają go.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200