Antena DVB-T2 niezbędna do wysokiej jakości

Antena DVB-T2 służy do odbioru sygnału telewizyjnego nadawanego w standardzie cyfrowym DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial, druga generacja). Jest to technologia telewizji naziemnej, która pozwala na odbiór wysokiej jakości obrazu i dźwięku w formacie cyfrowym.

Niektóre TV mają już wbudowane anteny DVB-T2 / Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock.com

Niektóre TV mają już wbudowane anteny DVB-T2 / Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock.com

DVB-T2 jest ulepszoną wersją pierwotnego standardu DVB-T, oferując większą przepustowość, lepszą jakość obrazu oraz możliwość odbioru kanałów w jakości HD i 4K UHD.

Antena DVB-T2 jest potrzebna, ponieważ pozwala na odbiór sygnału telewizyjnego bez konieczności korzystania z telewizji kablowej lub satelitarnej. W niektórych krajach, w tym w Polsce, odbyła się już migracja z DVB-T na DVB-T2, co oznacza, że aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, konieczne jest posiadanie anteny DVB-T2 oraz odbiornika telewizyjnego (telewizora lub dekodera) zgodnego z tym standardem.

Zobacz również:

  • Technologia QDEL ma zastąpić OLED jako najwyższej klasy wyświetlacze do 2026 roku

Kto powinien kupić antenę DVB-T2?

Osoby, które:

  • Chcą odbierać naziemną telewizję cyfrową bez dodatkowych opłat abonamentowych za telewizję kablową czy satelitarną
  • Mieszkają w obszarze, gdzie jest dostępny sygnał telewizji naziemnej nadawany w standardzie DVB-T2
  • Posiadają telewizor lub dekoder zgodny z technologią DVB-T2

Przed zakupem anteny DVB-T2 warto sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania jest dostępny sygnał telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2 oraz czy mamy odpowiedni sprzęt do odbioru tego sygnału. W przeciwnym razie konieczne może być zainwestowanie w nowy telewizor lub dekoder zgodny z DVB-T2 oraz ewentualnie zewnętrzną antenę, jeśli wbudowana antena nie wystarcza do odbioru sygnału.

Telewizory z anteną DVB-T2

Niektóre telewizory mają wbudowany tuner DVB-T2, który pozwala na odbieranie sygnału telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2 bez konieczności używania zewnętrznego dekodera. Wiele nowoczesnych telewizorów, zwłaszcza tych wyprodukowanych po 2016 roku, ma wbudowany tuner DVB-T2. Przed zakupem telewizora warto sprawdzić w jego specyfikacji, czy oferuje tuner DVB-T2.

Warto jednak pamiętać, że wbudowany tuner DVB-T2 nie oznacza, że telewizor ma wbudowaną antenę. W większości przypadków będziesz potrzebować zewnętrznej anteny, aby odbierać sygnał DVB-T2. Wyjątkiem są niektóre telewizory, które mogą mieć wbudowane anteny, ale nie zawsze wystarczające do odbioru sygnału w dobrej jakości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200