Anonymous ujawnił prawie 820 GB danych Roskomnadzoru

Roskomnadzor to Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Łączności, Technologii Informacyjnych i Środków Masowego Przekazu

Anonymous ujawnił prawie 820 GB danych Roskomnadzoru

Mohammad Hoseini Rad / Unsplash

Na początku wojny najsławniejsza bodaj na świecie grupa hakerów Anonymous opowiedziała się po stronie zaatakowanej Ukrainy i wypowiedziała cyberwojnę Rosji.

Wczoraj Anonimowi zamieścili w internecie 364 000 plików z Roskomnadzoru, rosyjskiej agencji federalnej odpowiedzialnej za cenzurę rosyjskich mediów, w szczególności z republiki Baszkirii.

Zobacz również:

  • Pentagon blokuje terminale Starlink będące na wyposażeniu armii rosyjskiej

Baszkiria jest jedną z największych pod względem liczby ludności republik Federacji Rosyjskiej, a Roskomnadzor jest rosyjską agencją federalną odpowiedzialną za monitorowanie i cenzurowanie rosyjskich mediów. Działalność Roskomnadzoru jest zawsze przedmiotem publicznego zainteresowania. To Roskomnadzor wydaje instrukcje mediom – np. to stąd wychodzą rozkazy przedstawiania napaści na Ukrainę jako obrony ludności cywilnej przed rządem złożonym z faszystów i narkomanów, to tu wykuwają się pomysły dezinformacji i fake newsów wymierzonych nie tylko w Ukrainę, ale i polskę. To Roskomnadzor zaczął ograniczać dostęp do Facebooka, a następnie go zablokował. Roskomnadzor zagroził także zablokowaniem dostępu do rosyjskiej Wikipedii w związku z artykułem na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Można tak dalej wymieniać.

Jak napisali przedstawiciele Anonymous „publikujemy tę informację w oczekiwaniu na potencjalne odcięcie Rosji od globalnego Internetu 11 marca i mamy nadzieję, że Rosjanie zdążą pobrać te dane do tego czasu”. 363 994 ujawinone pliki w tym wydaniu znajdują się w 43 593 katalogach. Publikacja jest podzielona na dwie części:

• Pliki - ponad 360 000 plików z sieci Roskomnadzor, o łącznej objętości 526,9 GB. Według znaczników czasowych, niektóre z plików pochodzą nawet z 5 marca 2022 roku

• Bazy danych - dwa katalogi zawierające pliki z surowymi danymi w zastrzeżonych formatach dla dwóch baz danych. Łącznie zajmują one 290,6 GB. Jedna z nich wydaje się być bazą danych do badań prawnych, która, zgodnie ze znacznikiem czasowym pliku, została ostatnio zmodyfikowana w 2020 roku. Druga z nich to baza danych procedur kadrowych.

Anonymous zapowiedzieli, że wkrótce udostępnią surowe dane, a tymczasem szukamy rozwiązań umożliwiających ich wydobycie.

Źródło: DDOSSECRETS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200