Android przegania iOS Apple

W trzecim kwartale tego roku, Amerykanie nabyli o wiele więcej smartfonów działających pod kontrolą Androida, niż urządzeń korzystających z iOS. Apple prawie dogoniła już firma Research in Motion - producent BlackBerry.

Rynek telefonii komórkowej w USA przebadała tamtejsza grupa badawcza NPD. Z opublikowanych przez nią informacji wynika, że w trzecim kwartale tego roku na każde sprzedane urządzenie działające pod kontrolą iOS przypadały prawie dwa korzystające z Androida.

Zdaniem przedstawicieli NPD jest to spowodowane tym, że wielu producentów wyposaża swoje smartfony w system operacyjny od Google. Firma jako klucz do sukcesu podaje więc cos, co zdaniem Steve’a Jobsa sprawi, że Android przegra wyścig o serca i portfele klientów. Kto ma rację?

Zobacz również:

  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów
  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT

Zdaniem NPD, 44% smartfonów sprzedanych w Ameryce Północnej w trzecim kwartale tego roku, działa pod kontrolą Androida (wzrost o 11% w stosunku do poprzedniego kwartału). W przypadku iOS jest to 23% (wzrost o 1%), a w przypadku urządzeń RIM 22% (spadek o 6%). Analitycy zauważają też, że na popularność poszczególnych systemów operacyjnych olbrzymi wpływ ma ich dostępność. iPhone sprzedawany jest w Ameryce Północnej tylko przez AT&T. Tymczasem smartfony korzystające z Androida znaleźć można w ofercie między innymi Verizon czy Sprint.

Osoby oceniające rynek zaznaczają, że walka o fotel rynkowego lidera, będzie dla Apple bardzo trudna, jeśli firma nie wprowadzi swoich produktów do oferty innych sieci. Amerykańskie media plotkują co jakiś czas na ten temat, ale Apple póki co nie zdecydowało się wykonać takiego posunięcia. Czy korporację zmusi do tego Android?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200