Android czy iOS? Który system bezpieczniejszy w 2023 roku?

W Androidzie i iOS na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiło się wiele nowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Który system operacyjny jest bezpieczniejszym wyborem?

Walka pomiędzy zwolennikami systemu operacyjnego Android oraz iOS trwa już od ponad 15 lat. W przeciwieństwie do desktopowych systemów operacyjnych, gdzie niezachwianym liderem jest Windows ze znaczną przewagą nad dystrybucjami Linuxa i macOS, w przypadku systemów mobilnych iOS, biorąc pod uwagę jego dostępność na niewielkiej ilości sprzętu, posiada bardzo duże udziały rynkowe.

Który system operacyjny dla smartfonów jest bezpieczniejszy?
Źródło: Thai Nguyen / Unsplash

Który system operacyjny dla smartfonów jest bezpieczniejszy?

Źródło: Thai Nguyen / Unsplash

Debata na temat najlepszego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne to popularny temat, który powraca najczęściej podczas debiutu nowych wersji iOS i Androida. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który system operacyjny jest lepszy. Oba rozwiązania zostały zbudowane na zupełnie innych podstawach i założeniach. Są również dedykowane dla różnych użytkowników.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • iPhone przestaje być wyznacznikiem statusu społecznego
  • IPhone w wersji Slim? Jakie plany ma firma Apple?

W niniejszym materiale skupimy się na jednym z ważniejszych aspektów, a więc bezpieczeństwie i ochronie prywatności. W dzisiejszych czasach, gdy smartfon jest naszym najważniejszym urządzeniem wykorzystywanym zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest kluczowe dla naszych danych. Aktualnie to właśnie smartfony są nośnikiem krytycznie ważnych danych osobowych, numerów kart kredytowych, czy dostępów do popularnych usług ze względu na bycie dodatkową formą autoryzacji logowania.

Prywatność systemu operacyjnego Android

Zachowanie prywatności i bezpieczeństwa systemu operacyjnego to temat rzeka. W przypadku Androida, który jest oprogramowaniem typu open-source korzystającym z jądra Linuxa nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Producenci sprzętu z elektroniką mogą dowolnie modyfikować Androida na swoje potrzeby zmieniając jego wygląd, dodając do niego usługi systemowe czy dodatkowe aplikacje. Również wsparcie dotyczące aktualizacji leży w gestii producenta urządzenia, a nie firmy Google.

Niejednokrotnie zdarzało się, że wybrane urządzenia z Androidem dostarczane były z preinstalowanymi backdoorami czy dodatkowymi usługami, które potencjalnie mogą służyć do inwigilacji użytkowników.

Android posiada bardzo duży problem z fragmentacją. Wielka część urządzeń, które pozostaje w obiegu pracuje pod kontrolą starszych wersji Androida, przez co nie posiada dostępu do najnowszych funkcji. Firma Google próbuje radzić sobie z tym udostępniając aktualizacje usług Google, które pozwalają wprowadzić część funkcji bez aktualizacji całego systemu. Z tego samego powodu kilka lat temu zdecydowano się oddzielić aktualizacje zabezpieczeń od rdzenia systemu, co ułatwia producentom przygotowywanie i wdrażanie łatek bezpieczeństwa. Aktualnie duża część producentów gwarantuje wsparcie z wykorzystaniem aktualizacji zabezpieczeń przez cztery lata od daty premiery urządzenia. Niestety nie zawsze oznacza to comiesięczne udostępnianie łatek bezpieczeństwa przez 48 miesięcy od premiery urządzenia.

Android Androidowi nie równy - wszystko zależy od producenta i nakładki
Źródło: Đức Trịnh / Unsplash

Android Androidowi nie równy - wszystko zależy od producenta i nakładki

Źródło: Đức Trịnh / Unsplash

Systemu operacyjne Android 11, Android 12 oraz Android 13 otrzymały wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Niestety nie wszystkie opcje są wykorzystywane przez producentów, a autorskie nakładki bardzo często mają luki w zabezpieczeniach.

Najbezpieczniejszym wyborem jest zdecydowanie się na telefony z rodziny Google Pixel, które posiadają czyste oprogramowanie Android bez zbędnych dodatków, szybkie aktualizacje zabezpieczeń oraz aktualizacje rozwojowe w dniu premiery nowej wersji Androida.

Prywatność systemu operacyjnego iOS

System operacyjny iOS w przeciwieństwie do Androida jest oprogramowaniem z zamkniętym kodem źródłowym, dostępem do zaledwie jednego sklepu z aplikacjami - App Store oraz mocno ograniczonymi funkcjami personalizacji. Wieloletni użytkownicy i entuzjaści Androida narzekają na brak możliwości swobodnego dostosowania oprogramowania pod własne potrzeby. To z pewnością minus iOS, ale system operacyjny posiada wiele asów w rękawie. Przede wszystkim wszystkie wspierane urządzenia otrzymują aktualizacje oprogramowania tego samego dnia. Nieważne czy mowa o nowym modelu czy takim sprzed 4-5 lat. Nieistotne jest również pochodzenie urządzenia, ponieważ iPhone nie ma brandingu.

Apple nie udostępnia kodu źródłowego iOS
Źródło: James A. Molnar / Unsplash

Apple nie udostępnia kodu źródłowego iOS

Źródło: James A. Molnar / Unsplash

Apple na przestrzeni ostatnich lat podjęło wiele wysiłków, aby pozycjonować iOS jako bezpieczny system operacyjny chroniący prywatność użytkowników. Gigant z Cupertino zarabia głównie ze sprzedaży sprzętu, więc nie ma tak dużych potrzeb gromadzenia danych i wyświetlania reklam.

System iOS jest zamknięty i znacznie mniej podatny na cyberataki. Wszystkie programy w Apple App Store są zatwierdzane ręcznie, a bariera wejścia jest znacznie wyższa niż w Google Play, co oznacza, że prawdopodobieństwo napotkania szczególnie inwazyjnego i niezabezpieczonego oprogramowania jest znacznie mniejsza. Dodatkowo łatki zabezpieczeń wydawane są znacznie szybciej, niż na Androida.

Apple bardzo ceni działania marketingowe i pozycjonuje swój system jako bardzo bezpieczny. W praktyce zabezpieczenia faktycznie są bardzo skuteczne. Do sieci co jakiś czas trafiają informacje o smartfonach iPhone będących dowodami w sprawie, które są bezużyteczne, ponieważ nie można uzyskać dostępu do zgromadzonych na nich danych. Każdy iPhone jest szyfrowany i dba o integralność swoich danych, a systemy Face ID oraz Touch ID nie mają luk w zabezpieczeniach. Z drugiej strony należy pamiętać, że Apple ma możliwość ich odblokowania i w większości przypadków pomaga organom ścigania.

Nawet starsze modele iPhone otrzymują aktualizacje tego samego dnia co nowsze konstrukcje
Źródło: David Zieglgänsberger / Unsplash

Nawet starsze modele iPhone otrzymują aktualizacje tego samego dnia co nowsze konstrukcje

Źródło: David Zieglgänsberger / Unsplash

iOS jest bezpieczniejszy od Androida

Google stale zwiększa bezpieczeństwo i prywatność Androida, ale to Apple jest w tej kwestii liderem. Domyślnie skonfigurowany iPhone chroni dane swojego użytkownika znacznie lepiej od przeciętnego smartfona z Androidem. Na systemie iOS znajdziemy również znacznie mniej złośliwego oprogramowania, które w Androidzie potrafi skutecznie kraść dane osobowe, przejmować dostęp do urządzenia lub inwigilować jego użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200