Android będzie ostrzegać Ukraińców przed nalotami

Google chce aktywnie wspierać obywateli Ukrainy w ich walce z Rosjanami. Dlatego firma pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu ukraińscy użytkownicy smartfonów z systemem Android będą otrzymywać informacje ostrzegające ich o tym, że miejsce w którym aktualnie przebywają może być wkrótce zbombardowane lub jest narażone na ostrzał artyleryjski, dlatego powinni jak najszybciej poszukać schronienia.

Firma podjęła już współpracę z ukraińskim rządem, która ma w najbliższym czasie zaowocować powstaniem takiego systemu. Udział w projektowaniu tego systemu biorą też informatycy z XDA-Developers. To globalna społeczność, która ma duże doświadczenie w opracowywaniu takich technologii.

Miliony ludzi na Ukrainie muszą teraz nasłuchiwać akustycznych ostrzeżeń o nalotach, próbując się wtedy jak najszybciej dostać się w bezpieczne miejsce. W przyszłości powiadomią ich o tym fakcie automatycznie smartfony z systemem Android, które będą ściśle zintegrowane z systemem wczesnego ostrzegania, zarządzanym przez władze Ukrainy.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip

Nowy system ostrzeżeń jest już krok po kroku wdrażany do użytku i Google zapowiada, że w najbliższych dniach będzie dostępny na wszystkich telefonach z Androidem na Ukrainie. Warto w tym momencie przypomnieć, że od momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, Google ograniczył znacznie swoją obecność w Rosji, wstrzymując wszelką sprzedaż reklam i usuwając z Google Play aplikacje finansowane i wspierane przez państwo rosyjskie.

Jednocześnie firma zapewnia, że pracuje nad strategią pozwalającą aktywnie wspierać obywateli Ukrainy swoimi produktami, zapewniając im ochronę przed zagrożeniami IT, dostęp do wysokiej jakości wiarygodnych informacji oraz gwarantując bezpieczeństwo współpracownikom operującym w tym regionie i ich rodzinom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200