Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu

Czasami gdy dzwoni telefon nie możemy lub nie mamy ochoty rozmawiać, chociaż powinniśmy to zrobić. Google chce takim osobom przyjść z pomocą i opracował funkcję, dzięki której zrobi to za nas AI. Po odebraniu takiego połączenia smartfon odczyta przygotowany przez nas wcześniej lub wpisywany aktualnie na klawiaturze tekst.

Grafika: Google

Google nadało funkcji roboczą nazwę „Type responses during calls” (Pisz odpowiedzi podczas rozmów). Z punktu widzenia zachowań społecznych nie jest to może elegancka alternatywa, ale dla osób, które są akurat chore i mówienie przychodzi im z trudem, może to być bardzo przydatna funkcja. Dotyczy to też osób, które mają wadę wymowy lub kłopoty ze słuchem. Można też po tę funkcję sięgnąć wtedy, gdy przebywamy w wyjątkowo głośnym otoczeniu i nas głos nie byłby słyszany.

Oczywiście, pomijając aspekt antyspołeczny, ta funkcja stanowi znaczący krok w zakresie dostępności dla osób, które mogą nie być w stanie rozmawiać przez telefon, ale nadal muszą wykonywać połączenia telefoniczne. Dzięki temu dodatkowo osoby z wadami mowy lub słuchu mogą uczestniczyć w rozmowach telefonicznych audio. Może się to jednak przydać także wtedy, gdy przebywasz w głośnym otoczeniu, a mimo to musisz wykonać połączenie.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Klawiatura SwiftKey zintegrowana z Microsoft Copilot

Google twierdzi, że wypowiedz dzwoniącej osoby może być też zamieniona na tekst i wyświetlona na ekranie telefonu. Firma póki co nie ujawnia, jakie języki będą obsługiwane oraz czy funkcję będą oferować wybrane smartfony. Wiadomo natomiast, że została ona opracowana z myślą o systemie Android. Stąd wniosek, że będą ją mogły obsługiwać również inne smartfony niż te produkowane przez Google (np. Pixel).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200