Android Security Suite Premium - nowa wersja malware

Autorzy Zeusa - wyspecjalizowanego trojana, służącego m.in. do wykradania haseł i loginów do e-banków - stworzyli kolejną wersję ZitMo. Nowe wydanie podszywa się pod pakiet aplikacji zabezpieczających dla Androida - Android Security Suite Premium.

ZitMo nie jest niezależną aplikacją - jej celem jest zainfekowanie telefonu osoby, której komputer został wcześniej zarażony windowsową wersją trojana. Dzięki temu przestępcy mogą przechwytywać np. hasła jednorazowe, wysyłane przez wiele banków na numer telefonu komórkowego klienta podczas autoryzowania transakcji.

Po zainstalowaniu w smartfonie fałszywego antywirusa, na pulpicie pojawia się ikona niebieskiej tarczy, mająca sugerować, że urządzenie jest chronione przed złośliwym oprogramowaniem. Od tego momentu trojan zaczyna być aktywny - zaczyna się cyklicznie łączyć sześcioma serwerami kontrolnymi (tymi samymi, z których korzysta dekstopowy Zeus) i przesyłać do nich dane z telefonu.

Zobacz również:

  • Bankowy trojan Grandoreiro wrócił i atakuje że zdwojoną siłą
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play

"Warto odnotować, że aplikacja ta potrafi również wykonywać dodatkowe, odbierane z serwerów polecenia, czasowo się dezaktywować czy nawet usunąć z systemeu" - wyjaśnia Denis Maslennikov, specjalista z firmy Kaspersky Labs, która jako pierwsza poinformowała o nowych zagrożeniu.

Dodajmy, że liczba złośliwych aplikacji dla Androida zaczęła gwałtownie rosnąć od początku bieżącego roku (tak w każdym razie wynika z raportu E-Threat Landscape Report opublikowanego w kwietniu przez firmę Bitdefender). Jest to poważny problem nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale również dla firm - z innego opracowania (przygotowanego przez firmę Dimensional) dowiadujemy się bowiem, że już 65% amerykańskich firm zezwala pracownikom na BYOD - podłączanie do korporacyjnej sieci prywatnych urządzeń mobilnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200