Android Q będzie nosić oficjalną nazwę Android 10

Po raz pierwszy od dziesięciu lat kolejna wersja jednego z dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych (chodzi o Androida) będzie nosić nazwijmy to „normalną” nazwę, a nie wymyśloną przez speców do spraw marketingu. Google ogłosił, że następna edycja tego systemu – znana do tej pory pod kodową nazwą Android Q – będzie nosić nazwę Adndroid 10.

Przyjmując taki schemat, użytkownicy będą mogli w przyszłości identyfikować kolejne wersje systemu Android w taki sam sposób, jak ma miejsce w przypadku konkurujące z nim systemu IOS. Obecnie nie jest to takie łatwe, gdyż tylko nieliczni, bacznie śledzących ten rynek użytkownicy są w stanie powiedzieć, który z systemów Android noszących dla przykładu nazwy Oreo, Nougat i Pie jest najstarszy.

Google tłumaczy tą nagłą zmianę nazewnictwa tak „Przez lata słyszeliśmy opinie, że nazwy nie zawsze były zrozumiałe dla wszystkich użytkowników naszego systemu Android. Było to tym trudniejsze biorąc pod uwagę fakt, że niektóre litery – takie jak L czy R – są wymawianie inaczej w różnych językach”.

Zobacz również:

  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi
  • Unijne certyfikaty usług chmurowych – apel o niedyskryminowanie „big techów”

I rzeczywiście argumentacja taka jest rzeczywiście przekonywująca. Przeglądnie pełnej listy nazw kolejnych wersji systemu Androida pokazuje, jak trudne jest je niekiedy rozpoznać szczególnie dla tych osób, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Teraz będzie to banalnie proste.

I tak dla przypomnienia na koniec podajemy nazwy wszystkich wersji systemu Android (w kolejności alfabetycznej): Android (Alpha), Android (Beta), Android Cupcake, Android Donut, Android Eclair, Android Froyo, Android Gingerbread, Android Honeycomb, Android Ice Cream Sandwich, Android Jellybean, Android KitKat, Android Lollipop, Android Marshmallow, Android Nougat, Android Oreo, Android Pie, Android 10.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200