Android 2.0 już w rękach deweloperów

Funkcja przybliżania obrazu w aparacie, obsługa dotykowa w systemie multi-touch czy skrzynka pocztowa zbierająca wiadomości z różnych kont e-mail, także Exchange - to tylko niektóre z nowości zaprezentowane przez Google w pakiecie Android 2.0 udostępnionym jak na razie w wersji dla producentów oprogramowania.

Android 2.0 już w rękach deweloperów

Łączona skrzynka e-mail w Android 2.0

Google udostępniło producentom aplikacji mobilnych pakiet narzędzi wspomagających projektowanie dla platformy Android 2.0 (Eclair). Dzięki prezentacji pakietu dowiedzieliśmy się jakie możliwości już niedługo zaoferuje platforma systemowa Android.

Wśród nowości, które zaoferuje Android 2.0, znajdzie się przede wszystkim funkcja obsługi wiadomości e-mail z wielu kont pocztowych - również tych z Exchange - w jednym miejscu. Oprócz tego użytkownicy doczekają się m.in. ciekawego widgetu Quick Contact, który umożliwi dotknięcie portretu przypisanego do kontaktu i następnie wybranie do niego numeru, wysłanie wiadomości e-mail lub napisanie SMSa - w zależności od opcji wybranej z rozwijanego menu. Google snuje wizję wykorzystania tej opcji do przygotowania aplikacji umożliwiających obsługę serwisów społecznościowych.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

Inne nowości, które nadejdą wraz z premierą oprogramowania Android 2.0, to m.in. obsługa dotykowa w systemie multi-touch, bardziej intuicyjna obsługa wirtualnej klawiatury, wsparcie większej liczby rozdzielczości i wielkości ekranów (co umożliwi wreszcie komfortowe korzystanie z Androida na większych niż dotychczas panelach), wsparcie Bluetooth 2.1, zaimplementowanie funkcji przybliżenia w aparacie czy też nowe pole Quick Search umożliwiające wyszukiwanie w Sieci z poziomu głównego menu urządzenia.

Zmiany spotkały również przeglądarką internetową Androida - dodano wsparcie dla HTML5 i API bazujących na tym standardzie. Dzięki temu przeglądarka zaoferuje m.in. takie funkcje jak geolokalizacja urządzenia, obsługa wideo na pełnym ekranie, nowe pole adresu URL do szybkiego wyszukiwania, podwójny zoom na stronach i wiele innych.

Nie wiadomo kiedy doczekamy się pierwszych efektów pracy deweloperów ze środowiskiem Android 2.0 oraz oficjalnej aktualizacji systemu. Najbliższy ważny dla rynku smartfon z Androidem, Motorola Cliq, którego premiera zaplanowana jest w Stanach Zjednoczonych na początek listopada, będzie pracował na wersji 1.5 systemu. Pod znakiem zapytania stoi również możliwość aktualizacji dotychczas używanego oprogramowania 1.5 i 1.6 do wersji 2.0.

Więcej informacji: developer.android.com/sdk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200