Android 14 wprowadzi nowe gesty systemowe

W Androidzie 14 otrzymamy nowy sposób na interakcje z systemem operacyjnym. Google planuje dodać nowy gest działający wewnątrz aplikacji firm trzecich.

Podczas prac rozwojowych nad Androidem 13 firma Google rozpoczęła prace nad predykcyjnym gestem powrotu, który przypomina o wyjściu z aplikacji na ekran główny. Finalnie opcja nie trafiła do ostatecznej wersji Androida 13, ale Google poinformowało właśnie, że rozwiązanie zadebiutuje wraz z Androidem 14 w 2023 roku.

Android 14 otrzyma obsługę nowego gestu

Android 14 otrzyma obsługę nowego gestu

W trakcie panelu "Designing a High Quality App with the Latest Android Features" na 2022 Android Developer Summit's Platform Track pracownicy Google wspominali o tym, że aktualny gest wstecz powoduje, że użytkownicy przez przypadek opuszczają aplikację, zamiast cofnąć się o jeden krok wstecz, co negatywnie wpływa na odbiór wrażeń z korzystania z urządzenia.

Zobacz również:

  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Pierwsze smartfony już z lipcowymi poprawkami zabezpieczeń

Google cytowało opinie użytkowników, którzy twierdzili, że nie wiedzą, że znajdują się na ostatnim ekranie aplikacji przed jej opuszczeniem.

Predykcyjny gest wstecz to rozwiązanie, które pozwoli użytkownikom dowiedzieć się, że po wywołaniu opcji opuszczą aplikację. Podczas przesuwania palcem od lewej krawędzi ekranu w stronę środka system operacyjny Android zacznie pokazywać ekran domowy w momencie, gdy aplikacja znajduje się w ostatnim położeniu przed jej zamknięciem.

Testowe wsparcie dla predykcyjnego gestu wstecz zostało już dodane w deweloperskich wersjach aplikacji Google Phone oraz Google TV.

Wszystkie urządzenia z Androidem 14 otrzymają natywnie aktywowany predykcyjny gest wstecz.

Podobne rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane przez firmę Apple w smartfonach z Face ID i nawigacją za pomocą gestów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200