Android 13 - niespodziewane nowości przydadzą się w biznesie

Po wielu miesiącach testów Google wydało nową wersję Androida. Jakie zmiany wprowadza Android 13 dla użytkowników biznesowych?

Android jest systemem operacyjnym pod kontrolą którego pracuje przeważająca większość smartfonów służbowych w Polsce. Użytkownicy przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki bardzo często pracują na telefonach z Androidem. Jakie nowości wprowadza dla nich aktualizacja do nowej wersji systemu - Androida 13?

Android 13 - jakie zmiany dla biznesu wprowadza?
Źródło: blog.google

Android 13 - jakie zmiany dla biznesu wprowadza?

Źródło: blog.google

System operacyjny Android 13 został oficjalnie wprowadzony na rynek w 15 sierpnia 2022 roku. Aktualizacja trafiła na kompatybilne smartfony z rodziny Google Pixel, a producenci sprzętu elektronicznego aktywnie pracują nad udostępnieniem nowych wersji oprogramowania układowego dla swoich smartfonów. Proces aktualizacji trwać będzie prawdopodobnie do połowy 2023 roku, kiedy to na rynku powinien zadebiutować Android 14. W pierwszej kolejności Android 13 trafi na flagowe urządzenia aktualnej i poprzedniej generacji. Następnie zostanie udostępniony dla wielu popularnych smartfonów ze średniej półki cenowej.

Zobacz również:

Android 13 wprowadza na pokład ulepszone zarządzanie uprawnieniami aplikacji firm trzecich, które będą wygasały po danym czasie. Nie zabrakło aktualizacji motywu Material You, lepszej kontroli nad multimediami oraz pracy z wieloma aplikacjami, która przyda się na składanych smartfonach. Google zdecydowało się również na ustawienia języka danej aplikacji niezależnie od języka systemu operacyjnego. Poprawiono także działanie gestów i wprowadzono wiele pomniejszych poprawek. Z których z nich skorzystają użytkownicy biznesowi?

Możliwość ustawiania języka dla danej aplikacji
Źródło: blog.google

Możliwość ustawiania języka dla danej aplikacji

Źródło: blog.google

Ulepszony schowek

Android 13 udostępnia użytkownikom ulepszony schowek. Zajmuje on znacznie mniej miejsca na ekranie, pozwala na natychmiastowe współdzielenie skopiowanego tekstu czy adresu URL, ale najważniejszą nowością jest możliwość szybkiej modyfikacji zaznaczonego tekstu. Schowek posiada wbudowany edytor tekstu, który pozwala na prostą edycję tekstu. Wskazuje również z jakiej aplikacji go skopiowaliśmy. Po edycji nadal można udostępniać dane.

Ulepszona obsługa wibracji

Haptyczna reakcja zwrotna od kilku lat staje się coraz ważniejsza. Producenci wprowadzają na rynek urządzenia z ulepszonymi silnikami wibracji znanymi od wielu lat ze smartfonów firmy Apple. Android 13 wprowadza nowe opcje na poziomie oprogramowania, które pozwalają lepiej wykorzystać wibracje. System pozwala na ustawienie różnych intensywności wibracji dla różnych interakcji systemowych np. wiadomości czy połączeń telefonicznych. Implementacja tego rozwiązania jest uzależniona od indywidualnych preferencji producenta sprzętu.

Zaktualizowany interfejs Material You
Źródło: blog.google

Zaktualizowany interfejs Material You

Źródło: blog.google

Ikona wibracji powraca do Androida 13

Po aktualizacji do Androida 12 na wybranych urządzeniach znikła ikona, która sygnalizowała uruchomienie trybu wibracji i wyciszenie dzwonka. Google naprawia swoje niedopatrzenie i przywraca tą opcję do najnowszej wersji Androida 13. Co istotne w urządzeniach pracujących pod kontrolą Androida 13 bez dodatkowych nakładek ikonę wibracji należy uruchomić z poziomu Ustawień i zakładki Dźwięk i wibracje.

Informacja o aplikacjach działających w tle

Android 13 pozwala na lepsza kontrolę nad aplikacjami, które działają w tle i nie są widoczne dla użytkownika na pierwszym planie. Aktualnie wiele aplikacji działa w uśpieniu, a użytkownicy nie są nawet świadomi, że programy zostały uruchomione. Android zarządza tymi procesami automatycznie i nie informuje o nich swoich użytkowników, co może wprowadzać nieco chaosu.

Android 13 pozwala podejrzeć listę aplikacji, które aktualnie są uruchomione i pracują w tle. Opcja pojawiła się na pasku powiadomień w panelu szybkich ustawień. Ikonka pozwala zobaczyć ile aplikacji pracuje w tle. Po kliknięciu otwiera się lista wszystkich programów, które są aktualnie uruchomione w tle. Użytkownik ma możliwość szybkiego ich wyłączenia. System pokazuje również od jakiego czasu uruchomiony jest dany program.

Szybsze skanowanie kodów QR

Większość smartfonów z Androidem posiada wbudowany skaner kodów QR, ale nie jest on dostępny z poziomu menu z aplikacjami. Zaszyto go w aplikacji aparatu. Po jej uruchomieniu możliwe jest skanowanie kodów QR. Wybrani producenci umieszczają również widżet pozwalający na skanowanie kodu QR na pasku powiadomień. Wraz z Androidem 13 pojawi on się na każdym urządzeniu, które zostanie zaktualizowane do nowej wersji zielonego robocika. Android 13 otrzymał możliwość uruchomienia kodu QR w Szybkich Ustawieniach.

Wygodniejsze zarządzanie inteligentnymi urządzeniami

Posiadacze urządzeń kompatybilnych z systemem Google Home oraz Asystentem Google mogą skorzystać z łatwiejszej obsługi tymi akcesoriami. Android 13 pozwala łatwiej sterować gadżetami takimi jak inteligentne oświetlenie, termostaty, klimatyzacje, głośniki i inne. Wszystko z poziomu ekranu blokady bez konieczności odblokowywania urządzenia i przechodzenia do zakładki Google Home.

Z poziomu Ustawień > Wyświetlacz > Ekran blokady, użytkownicy mogą uruchomić opcję Sterowanie z zablokowanego urządzenia. Aktywacja tej funkcji pozwala na sterowanie akcesoriami sparowanymi z Google Home z poziomu ekranu blokady. Stosowna ikonka pojawi się w lewym dolnym rogu.

Poprawione skalowanie na ekranie blokady

Google podobnie jak Apple w kolejnej dużej aktualizacji swojego mobilnego systemu operacyjnego zdecydowało się na aktualizację ekranu blokady. Wyszukiwarkowy gigant popracował nieco nad skalowaniem interfejsu. W Androidzie 13 zmniejszono skalowanie interfejsu. Nowy wygląd został wprowadzony wraz z Androidem 12 i nie przyjął się wśród konsumentów. Google szybko zdecydowało się na zmiany i pozwala zmniejszyć rozmiar zegara na ekranie blokady w Androidzie 13. Stosowne opcje dostępne są z poziomu Ustawień > Wyświetlacz > Ekran blokady.

Zmodyfikowany ekran blokady
Źródło: blog.google

Zmodyfikowany ekran blokady

Źródło: blog.google

Po wyłączeniu opcji zegara wyświetlanego w dwóch liniach zyskujemy mniejszy interfejs użytkownika, który pozwala na wyświetlanie większej ilości powiadomień, które są znacznie przydatniejsze od godziny wyświetlanej prawie na całym ekranie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200