Android 12L nie tylko na tablety - tak wygląda na komputerze PC

Android 12L to system zaprojektowany specjalnie dla tabletów i składanych smartfonów, ale sprawdzi się również na komputerach osobistych. Jak wygląda interfejs użytkownika?

Android 12L to niewielka aktualizacja rozwojowa Androida 12 przygotowana specjalnie z myślą o składanych smartfonach oraz tabletach. Okazuje się jednak, że nowy interfejs przystosowany do obsługi większych ekranów świetnie sprawdza się również na komputerach osobistych. Mowa również o modelach, które nie posiadają wsparcia dla obsługi z wykorzystaniem dotyku.

Ekran domowy Androida 12L na komputerze
Źródło: Jon West / Twitter via androidpolice.com

Ekran domowy Androida 12L na komputerze

Źródło: Jon West / Twitter via androidpolice.com

Jon West - założyciel Bliss OS postanowił przystosować kod źródłowy Androida 12L do współpracy z komputerami osobistymi. Udało mi się uruchomić dekstopowy wygląd interfejsu, który przypomina ten znany nam z komputerów z Windowsem oraz macOS.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Platforma X na Androida z nową funkcją

Android 12L korzysta z dwukolumnowego interfejsu użytkownika, który jest w stanie wyświetlać większą ilość elementów na jednym ekranie.

Ekran blokady Androida 12L na komputerze
Źródło: Jon West / Twitter via androidpolice.com

Ekran blokady Androida 12L na komputerze

Źródło: Jon West / Twitter via androidpolice.com

Wersja na komputery osobiste posiada lekko zmodyfikowany interfejs użytkownika. Widoczny jest SmartDock - launcher aplikacji działający jak pasek zadań w Windowsie 10/11.

System operacyjny bardzo dobrze skaluje się na większych wyświetlaczach. Bez zarzutu działa zarządzenie oknami. Nie ma również problemu z obsługą z wykorzystaniem myszy i klawiatury.

Jon West informuje, że w obecnej chwili system operacyjny Android 12L wymaga jeszcze nieco pracy, aby w pełni stabilnie działał na komputerach osobistych. Google nie zamierza wykorzystywać najnowszej wersji Androida na innych urządzeniach, niż tablety oraz składane smartfony.

Android 12L na komputery osobiste to projekt rozwijany przez niezależnych deweloperów z wykorzystaniem otwarto-źródłowego kodu systemu operacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200