Analizy firmowe

WebHound - analiza serwisów Web

Pakietem, który uzupełnia IT Service, jest WebHound. To aplikacja przeznaczona do analizy ruchu na witrynie Web. Na podstawie wielu źródeł danych, takich jak logi serwerów WWW, Proxy, cookies, parametry skryptów CGI, pozwala tworzyć raporty obrazujące stopień wykorzystania witryny oraz rekonstruuje zachowanie poszczególnych odwiedzających.

WebHound jest oparty na specjalistycznej hurtowni danych. Struktura i poziomy agregacji są zbliżone do rozwiązań zastosowanych w IT Service Vision. Jednak w tym przypadku wraz z każdą informacją mogą być związane pewne specyficzne metadane, które np. dokładnie opisują przeznaczenie określonej informacji. Ciekawe rezultaty daje połączenie analizy logów serwera WWW i danych z serwera aplikacyjnego czy bazy danych. Można wtedy prezentować ruch na witrynie nie tylko w taki sposób, jak "widzi" to serwer WWW (czyli np. ciąg odwołań do nazw dynamicznie generowanych stron WWW), lecz także jako kolejne operacje na elementach aplikacji.

WebHound nie jest narzędziem do analizy, pracującym w czasie rzeczywistym. Dzięki temu unika się nadmiernego obciążenia serwera WWW (dane z logu mogą być wczytywane w momencie, gdy serwer nie jest zbyt obciążony). Jednak tak naprawdę analiza online często prowadzi do uproszczonych wniosków. Nie wiadomo bowiem, które informacje można pominąć - łatwiej jest odfiltrować nieistotne dane, dysponując odpowiednio dużą partią informacji.

Po zgromadzeniu informacji w hurtowni danych, WebHound może być wykorzystany na wiele sposobów. Dzięki temu, że zawiera moduł identyfikacji nawigacji pojedynczego internauty, można tworzyć grupy klientów na podstawie analizy ich zachowań. Następnie można zbudować model, który - współpracując z witryną internetową - będzie przyporządkowywał każdego internautę określonej grupie i będzie mu prezentował odpowiednie reklamy. Wreszcie WebHound powinien być pomocnym narzędziem wspomagającym projektantów witryn. Statyczne raporty wskazują kody błędów i maksymalny czas oczekiwania na stronę. Analiza punktów wejścia pozwala na udzielenie odpowiedzi na pytania, w jaki sposób została znaleziona witryna, a także jakie informacje były najczęściej poszukiwane.

CRM wg Enterprise Marketing Automation

Trzecim rozwiązaniem opracowanym przez SAS jest aplikacja przeznaczona do planowania kampanii marketingowych. To produkt współpracujący z systemem CRM. Pozwala on wyodrębnić taką grupę klientów, do których warto kierować promocje, gdyż z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzą na ofertę.

Po określeniu celów tworzonej kampanii, wykonywana jest analiza klientów i wybór odpowiedniej grupy. W przypadku kampanii internetowych analizę można przeprowadzić wg danych pochodzących z WebHound. Przy wyborze grupy można posługiwać się dowolnym modelem stworzonym w SAS Enterprise Miner - narzędziu do eksploracji danych. Wraz z zawężaniem wyboru bazy klientów Enterprise Marketing Automation (EMA) dynamicznie pokazuje docelową grupę klientów. Następnie można przeprowadzić symulację kampanii. Po przeprowadzeniu kampanii marketingowej, należy zasilić bazową hurtownię EMA informacją zwrotną, co pozwoli oszacować rzeczywiste wyniki. SAS planuje opracowanie gotowych wzorców EMA dla kilku działów przemysłu i usług.

Tworzenie aplikacji

Jednak SAS to nie tylko system bazowy i gotowe aplikacje, ale także wyspecjalizowane środowisko do tworzenia własnych rozwiązań (czy modułow współpracujących np. z ITSV). Z uwagi na korzystne warunki licencji dużą popularnością cieszą się rozwiązania intranetowe SAS, tworzone przy użyciu AppDev Studio - pakietu służącego do konstruowania interfejsu użytkownika w Javie. W modelu intranetowym odwołania przekazywane są za pośrednictwem SAS/IntrNet, który jest brokerem pośredniczącym między skryptami CGI i stronami JSP a systemem SAS.

Wersja 2 AppDev Studio jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym, łączącym różne elementy dostępu do usług SAS System. W nowym AppDev uproszczono interfejs IDE. Strony JSP są generowane przy użyciu wizualnych narzędzi. Pojawiły się bardziej "spójne" elementy GUI.

Moduł WebAF pozwala programować w Javie rozwiązania oparte na SAS. Możliwa jest obsługa zarówno JFC/Swing, jak i starszych rozwiązań, np. AWT. Kreator ułatwia tworzenie komponentów EJB, które z poziomu serwera aplikacyjnego wykonują określone procedury Data Step (głównego języka przetwarzania w SAS 8.2). Obsługiwane są także standardy: JDBC i IOM. Specjalny komponent iPage pozwala generować strony WAP, przeznaczone dla urządzeń przenośnych. Do pakietu AppDev jest dołączona wersja testowa serwera WAP Nokii.

WebEIS, specjalny moduł OLAP, opracowuje raporty dla serwera Web. Moduł pozwala tworzyć strony JSP niemal całkowicie w trybie "przeciągania elementów". Można też tworzyć raporty na podstawie apletów, dzięki czemu część operacji związanych z formatowaniem itp. wykonuje komputer kliencki. Co ciekawsze, instalacja JSP czy odpowiednie osadzenie apletu na serwerze polegają na wybraniu opcji "zapisz jako". Pozostałymi zmianami zajmuje się AppDev Studio.

W pakiecie zawarte są specjalne komponenty, które można osadzać na stronach HTML i które umożliwiają np. przeglądanie wielowymiarowych kostek czy przedstawiają rozbudowany graf zależności. Wykorzystując SAS/IntrNet, można w dowolnym edytorze HTML tworzyć aplikację, w której związujemy wybraną kontrolkę DTC ze źródłem danych na serwerze SAS.

Elementem AppDev jest również moduł SAS Integration Technologies. To biblioteka zawierająca interfejsy do różnych elementów infrastruktury IT. Są tam moduły współpracujące z LDAP, CORBA itp. Specjalne narzędzia zapewniają obsługę mechanizmu dystrybucji raportów publish and subscribe.


TOP 200