Analiza obrazu wsparta AI

Innowacyjne rozwiązanie pozwalające na analizę obrazów z wykorzystaniem metod kognitywnych może pomóc w kryminalistyce jak również budowie infrastruktury inteligentnych budynków i miast. Firma ecVision z Warszawy opracowała unikalną w skali światowej platformę ecVision Monitoring do monitoringu wizyjnego, która wykorzystuje sztuczną inteligencję.

FOTO: strona www ecVision

System składa się z ponad 30 modułów zaawansowanej analizy wideo opartej o deep learning i sieci neuronowe o niespotykanej dotąd skuteczności i szybkości działania. Są to m.in. moduły do rozpoznawania twarzy, płci, wieku, tablic rejestracyjnych, detekcji wtargnięcia, wykrywania kradzieży, zliczania osób i pojazdów czy pomiaru prędkości. Ten sztandarowy produkt firmy pozwala zidentyfikować osoby mające częściowo zasłoniętą twarz, np. noszące duże ciemne okulary, burkę, szalik - może więc stanowić wsparcie w identyfikacji przestępców.

Patentowany obecnie w USA kodek jest niezwykle efektywny i ma on wpływ przede wszystkim na możliwości przesyłu obrazu po słabych łączach, pozwalając jednocześnie na oszczędność przestrzeni dyskowej. Wiarygodność analizy na poziomie 99% jest przede wszystkim zasługą autorskiej, niezwykle skutecznej i szybkiej sieci neuronowej.

Dzięki temu można przeprowadzać skuteczną analitykę obrazu a także analizować inne dane, jak dźwięk i big data. Moduł transkodingu pozwala na podgląd z wielu kamer na mobilnych łączach internetowych oraz znaczące obniżenie kosztu użytkowania przestrzeni dyskowej. Pojedynczy rejestrator może obsługiwać do 256 kamer a serwer nawet kilka tysięcy. Platforma ecVision może być wykorzystana do budowy infrastruktury inteligentnych miast. Kamera z funkcją analizy obrazu, podłączona do monitoringu miejskiego poprawia nie tylko bezpieczeństwo ale także może sterować oświetleniem ulicznym. Dzięki inteligentnemu sterowaniu oraz zintegrowanemu panelowi fotowoltaicznemu można zaoszczędzić nawet 80 proc. energii elektrycznej przy oświetleniu LED. Dodatkowo, zainstalowany na lampach, punkt dostępowy WiFi umożliwia dostęp do internetu.

Zobacz również:

  • CIO W OBLICZU AKTUALNYCH WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH I BIZNESOWYCH

Stosując system do monitoringu ruchu można mierzyć prędkości pojazdów, długości korków a także rozpoznać numer rejestracyjny, kolor, markę, wielkość i model pojazdu, a nawet identyfikować przypadki łamania przepisów ruchu drogowego. Sklepy mogą wykorzystać platformę ecVision do zliczania klientów, analizy ich zachowań, identyfikowania obszarów zainteresowania, określania ścieżek ruchu, generowania map ciepła, pomiarów demograficznych, rozpoznawania płci i wieku, a ponadto wykrywania nieprawidłowo oznakowanych lub rozmieszczonych produktów lub braków w ekspozycji. Moduł inteligentnej analizy wykorzystujący sieci neuronowe może służyć do wykrywania chorób w oparciu o obraz uzyskany z USG lub z kamer używanych przy operacjach laparoskopowych. System może też mieć zastosowanie do wykrywania nielegalnych przekroczeń granicy np. śledząc teren z dronów.

Firma ecVision posiada klientów na rynkach: polskim, niemieckim, szwajcarskim i brytyjskim oraz planuje ekspansję w innych krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Oprogramowanie EcVision wykorzystuje między innymi Konsalnet, jedna z największych firm ochroniarskich w Polsce, gdzie system pracuje w architekturze rozproszonej z centralną stacją monitorowania. Platforma EcVision funkcjonuje też w sieciach handlowych, jak Biedronka czy OBI. Użytkownikami rozwiązań firmy jest m.in. BOŚ, Orange i Mercedes-Benz.

Analiza obrazu wsparta AI

Jacek Poloczek, CEO, ecVision

- Firma ecVision S.A. to zgrany zespół ekspertów. Od ponad 20 lat rozwijamy technologię analizy obrazu opartą o naszą własną sieć neuronową i deep learning. Dzięki bogatemu doświadczeniu w obszarze AI, stworzyliśmy uniwersalny framework pozwalający analizować nie tylko wideo czy obrazy, ale również dźwięk czy Big Data. Dodatkowo opracowaliśmy nasz własny OCR, potrafiący analizować dokumenty zmiennoformatowe.

Ciągle doskonalimy nasze oprogramowanie, stale wprowadzając innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy, z którymi nasza konkurencja nie potrafi się uporać

– mówi Janusz Poloczek, CEO ecVision.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200