Analityka na aktualnych danych

Co więc chce zrobić SAP? Obok systemu ERP postawić relacyjną bazę danych, która ma działać w pamięci operacyjnej synchronicznie wobec bazy transakcyjnej i obsługiwać system analityczny oparty na wielowymiarowych kostkach OLAP. Wizja SAP zakłada także, że informacje będą przechwytywane bez ingerencji w system transakcyjny, a dane w bazie in-memory będą zapisywane w kolumnach zamiast wierszy. Podstawową korzyścią wynikającą z tego faktu ma być zwiększenie stopnia kompresji informacji zapisanych w bazie, który ma sięgać nawet 50 razy. Wykorzystanie kolumnowej bazy danych (CODB) ma też przynieść dodatkowe korzyści związane z efektywnością przetwarzania. Technologia SAP ma umożliwiać przetwarzanie 2 MB danych w ciągu jednej milisekundy i na jeden rdzeń typowego procesora serwerowego.

Wymierne korzyści dla biznesu mają zaś objawiać się m.in. w możliwości analizowania aktualnych informacji, bez konieczności uprzedniego i czasochłonnego tworzenia odpowiednich kostek i agregatów danych. Oznacza to w zasadzie chęć wyeliminowania procesów ekstrakcji, transformacji i ładowania danych. "Zamiast wydobywać dane z systemu OLTP i za pośrednictwem procesu ETL ładować je do systemu analitycznego chcemy robić coś zupełnie przeciwnego i z zewnątrz, bezpośrednio sięgać do bazy stanowiącej aktualizowany na bieżąco obraz bazy transakcyjnej" - mówił Hasso Plattner, współzałożyciel i prezes rady nadzorczej SAP podczas konferencji SAPPHIRE. Czy zapowiedziana niedawno rewolucja ma opierać się na twórczym rozwinięciu możliwości modułu TREX? Tego przedstawiciele niemieckiego koncernu nie ujawniają. Wiadomo jednak, że w projekt zaangażowanych jest kilkuset naukowców i specjalistów SAP.

Oracle i SAP w jednym stali domu...

Niemiecki koncern zamierza rozwijać rozwiązania analityczne klasy in-memory w ścisłej współpracy z największymi producentami sprzętu. Mowa tu o IBM i HP. Pierwotnie oprogramowanie ma być rozszerzeniem dla systemu SAP ERP. Do sprzedaży ma trafić przed końcem 2010 r. Przedstawiciele niemieckiego koncernu zapowiadają jednak, że z czasem system zyska możliwości integracji z rozwiązaniami innych producentów. W pierwszej kolejności zapewne z systemami Oracle. To kolejne z serii zapowiedzianych niedawno działań wymierzonych bezpośrednio w amerykańskiego konkurenta, którego roczne przychody z linii produktowej Exadata sięgają już 1 mld USD!

Wizja SAP zakłada wręcz, że z czasem bazy in-memory zastąpią klasyczne relacyjne bazy danych dzięki prostocie i eliminacji zbędnych procesów przetwarzania danych. "Jeśli przyjrzeć się rozwiązaniom Exadata to widać, ze wykorzystują one niemal wszystkie warstwy przetwarzania danych wymyślone od lat 80. To dodatkowo komplikuje i zawyża koszty" - uważa Vishal Sikka, dyrektor ds. technologii w SAP. "To nonsens. Żadna z obecnych technologii in-memory nie jest wystarczająco rozwinięta, aby mogła zająć miejsce baz relacyjnych. Uwierzyłbym w deklaracje SAP, gdyby pracowali nad tą technologią przynajmniej od dekady" - odpowiada Larry Ellison, prezes zarządu Oracle. Jedno jest pewne. Konieczność szybkiego przetwarzania rosnących zasobów informacji coraz bardziej będzie zmuszać wszystkich do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań.


TOP 200