Analitycy sceptycznie o Windows 8

Popularyzowanie się Windows 8 w korporacjach potrwa lata, głównie dlatego, że system ten tak bardzo różni się od poprzedniej wersji Windows - twierdzą analitycy. Z najnowszego raportu firmy Gartner wynika, że do 2014 r. aż 90% firm nie rozpocznie procesu wdrażania tego systemu.

"Przez najbliższy rok czy dwa nie zamierzamy rekomendować naszym klientom migracji do Windows 8 - w tym systemie nie ma żadnych kluczowych nowości, które natychmiast i wyraźnie zwiększyłyby wydajność pracy przeciętnego pracownika" - tłumaczy Pete Lee, Engagement Manger z firmy konsultingowej SWC Technologies.

Zdaniem innego specjalisty, jednym z głównych czynników, które opóźniały będą popularyzowanie się Windows 8 w firmach jest fakt, iż system ten różni się od Windows 7 na bardzo wiele sposobów - niekiedy różnice te są minimalne, ale ich suma sprawia, że migracja z 7 do 8 może być naprawdę uciążliwa. "Dla wielu osób to może być doświadczenie traumatyczne, a w firmach, które nie mają wdrożonych sprawnych systemów szkoleniowych, to może być prawdziwy problem" - wyjaśnia Georges Khairallah, administrator IT w Chino Valley Unified School District.

Zobacz również:

  • Funkcje systemu Windows, które stały się historią
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku

Analitycy zwracają jednak uwagę, że nowy system może cieszyć się dużą popularnością w pewnych specyficznych branżach - przede wszystkim tych, w których duże zespoły pracowników pracują w terenie, poza siedzibą firmy. Chodzi tu np. o przedsiębiorstwach specjalizujących się w sprzedaży, których pracownicy intensywnie korzystają z aplikacji mobilnych - dla nich mobilne możliwości Windows 8 (wygodna integracja z urządzeniami przenośnymi, wygodna obsługa dotykowa) mogą być atutami zachęcającymi do natychmiastowej migracji.

Pete Lee dodaje też, że nowy system doskonale sprawdzi się w organizacjach, w których wielu pracowników korzysta wymiennie z tych samych komputerów. Mogą to być np. laboratoria - w nich dodatkowym atutem będzie możliwość pełnego korzystania z komputera za pośrednictwem ekranu dotykowego.

Nieco gorzej może być w bardziej tradycyjnych firmach, w których typowym narzędziem jest klasyczny desktop przypisany do pracownika - w takich przedsiębiorstwach dotykowy ekran może być raczej czynnikiem zniechęcającym do migracji (nawet mimo tego, że Windows 8 można również obsługiwać przy pomocy myszy i klawiatury).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200