Analitycy ostrzegają, że chatboty AI są bardzo drogie

Wyszukiwanie treści w internecie za pomocą chatbota AI kosztuje 10 razy więcej w porównaniu ze standardowymi wyszukiwarkami. Chatboty tego typu wymagają bardzo dużej mocy obliczeniowej, a obsługujące je serwery pobierają znacząco więcej prądu.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Dlatego firmy chcące rozwijać tę technologię muszą się liczyć z tym, że będzie je to kosztować wielokrotnie więcej niż w przypadku innych, nazwijmy to klasycznych rozwiązań IT. Koszty takich badań trudno oszacować, ale są ogromne. I tak np. analitycy kalkulują, że Google powinien wydać do 2024 roku dodatkowe 6 mld USD, jeśli chce aby na przynajmniej połowę kierowanych do chatbota AI zapytań, generował on odpowiedzi zawierające nie mniej niż 50 wyrazów.

Niektórzy szacują, że integrując chatbota ze swoją wyszukiwarką, Google zarobi dodatkowo 3 mld USD, co przynajmniej częściowo pokryje wydatki poniesione na rozwój tej technologii. Dobra wiadomość jest taka, że wydatki związane z poprawieniem jakości odpowiedzi generowanych przez chatbot będą z czasem spadać. Chatbot będzie już odpowiednio wyszkolony i nie trzeba będzie w niego mocno inwestować.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Meta ulega presji europejskich regulatorów
  • Opera potrafi już rysować obrazy oraz przemawiać
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200