Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu

To, co wygląda jak konsumenckie działanie firmy, jest w rzeczywistości w dużej mierze niewykorzystanym zasobem dla amerykańskiego biznesu - od startupów po przedsiębiorstwa.

Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu

Fot. Scott Webb, Pexels

Amazon stworzył darmową, ogólnokrajową sieć bezprzewodową, która dociera do 90% populacji USA. Nazywa się ona Sidewalk.

Wcześniej była otwarta tylko dla wybranych deweloperów. Ale Amazon niedawno udostępnił publicznie zestawy do tworzenia oprogramowania i sprzętu, wraz z zestawem testowym do sprawdzania łączności.

Zobacz również:

  • Kamery wykorzystujące AI Amazona analizowały emocje podróżujących pociągiem w Wielkiej Brytanii
  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów

Spacer po chodniku

W przeciwieństwie do np. Z-Wave, Sidewalk nie jest siecią typu mesh. To LPWAN - niskoenergetyczna, rozległa sieć zoptymalizowana dla urządzeń IoT (Internet of Things). Świetnie sprawdza się w bezpiecznym i prywatnym przesyłaniu małych ilości danych na duże odległości.

Sidewalk można w praktyce porównać do sieci Find My firmy Apple, która umożliwia śledzenie dowolnego urządzenia Apple za pomocą telefonu, tabletu lub laptopa. Dzieje się to poprzez umożliwienie dowolnemu przedmiotowi - powiedzmy zagubionemu iPhone'owi - połączenia się z dowolnym innym urządzeniem Apple należącym do dowolnej innej osoby.

Urządzenia Apple są dystrybuowanym sprzętem dla sieci Find My. Sprzęt dla Sidewalk to oferta kamer bezpieczeństwa i inteligentnych głośników firmy Amazon, reprezentująca miliony urządzeń.

Do tej pory sieć istniała głównie po to, by umożliwić ograniczoną funkcjonalność urządzeń Amazona, nawet jeśli domowa sieć Wi-Fi, do której są podłączone, przejdzie w stan offline. Służyła również jako sieć dla niewielkiej liczby uczestniczących w niej firm.

Łączność z Sidewalk jest darmowa dla każdego, kto ma urządzenie, które się łączy. I jest również darmowa dla firmy Amazon! Po prostu dodając sekcję Sidewalk w Warunkach świadczenia usług dla swoich podłączonych urządzeń, Amazon uzyskuje pozwolenie na wykorzystanie do 500 MB łączności sieci domowej każdego użytkownika miesięcznie - i śmiało statki te urządzenia domyślnie opted in. (Użytkownicy mogą zrezygnować, korzystając z aplikacji mobilnych Amazon Alexa i Ring).

Sidewalk wykorzystuje kilka technologii bezprzewodowych: Bluetooth Low Energy (BLE) dla krótkich dystansów; LoRa dla długich dystansów (do pół mili); i kluczowanie z przesunięciem częstotliwości przez 900MHz. Punkty końcowe automatycznie wybierają w locie najlepszą technologię w zależności od odległości i innych czynników, a także automatycznie "równoważą" wykorzystanie pasma pomiędzy Bridges w zasięgu.

Instalując lampę Ring Floodlight, kamerę Spotlight lub inteligentny głośnik Echo, oddajesz część pasma swojej sieci domowej przypadkowym przechodniom. Urządzenia te działają jako Sidewalk Bridges (zwane również Sidewalk Gateways), które łączą każde urządzenie Sidewalk (zwane również Sidewalk Endpoints) w zasięgu z serwerami Amazona poprzez domową sieć Wi-Fi, do której są podłączone.

Amazon wydaje się poważnie traktować bezpieczeństwo Sidewalk; firma twierdzi, że nie widzi nic poza danymi routingu w ruchu sieciowym Sidewalk. Właściciele urządzeń Bridge (kamerki i inteligentne głośniki) nie widzą żadnych danych ani tego, kto się z nimi łączy. Dane są chronione przez trzy warstwy szyfrowania. Firma stosuje zasadniczo model zero trust, wymagając do połączenia tylko urządzeń Sidewalk i uwierzytelniając każde urządzenie na poziomie numeru seryjnego za każdym razem, gdy chce się ono komunikować za pośrednictwem systemu. Prywatność i anonimowość jest realizowana za pomocą jednokierunkowych kluczy, algorytmów kryptograficznych i rotacyjnych identyfikatorów urządzeń.

Wiele zastosowań Sidewalk

Na rynku istnieją urządzenia obsługujące Sidewalk. Na przykład Netvox sprzedaje klaster czujników domowych, który monitoruje klimatyzację i wycieki wody. Meshify produkuje czujniki wycieku wody. New Cosmos oferuje alarm gazowy. Primax sprzedaje inteligentny zamek do drzwi. DeNova produkuje alarmy gazu ziemnego. MarryIoT dostarcza czujniki jakości powietrza i opcji.

Wykorzystanie Sidewalk przez Amazon do śledzenia nazywa się funkcją Community Finding. Jest używany przez trackery Tile, które poprzedzają i konkurują z Apple AirTags i które stukają w sieć Sidewalk, więc możesz użyć sieci Sidewalk, aby znaleźć swojego psa, jeśli ma na sobie obrożę trackera Tile lub swój portfel, jeśli przypadkowo zostawisz go w Uberze.

Amazon wspiera również swój program CareBands za pomocą Sidewalk. CareBands to połączone urządzenia, które umożliwiają śledzenie i monitorowanie osób, które nie mogą w pełni zadbać o siebie - na przykład umożliwiając seniorom dalsze życie w domu, a nie w placówce opiekuńczej. Wyglądają jak zegarki na rękę, ale bez ekranu czy tarczy zegarka. Amazon może rozszerzyć program, by pomagał także w leczeniu uzależnień, śledzeniu dzieci, śledzeniu kontaktów i innych zastosowaniach. Program jest obecnie w fazie pilotażowej.

Podczas gdy zwykłe urządzenia mogą łączyć się z odległości pół mili, specyficzne urządzenia, takie jak trackery Tile i Amazon CareBands, mogą łączyć się z odległości kilku mil.

Za pomocą aplikacji Amazon Alexa i Ring można wyłączyć Community Finding, ale nadal korzystać z sieci Sidewalk dla własnych urządzeń.

Nordic, Silicon Labs, Texas Instruments i Quectel współpracują z Amazonem, aby zaoferować SDKs (software development kits) i HDKs (hardware development kits).

Sidewalk to biznes

Wszystkie te informacje na temat wykorzystania Sidewalk do domowych urządzeń IoT i trackerów mogą prowadzić do przekonania, że jest to rozwiązanie czysto konsumenckie. W rzeczywistości Sidewalk jest natywnie zintegrowany z usługą AWS IoT Coreservice firmy Amazon i jest genialnym, niewykorzystanym zasobem dla firm, od startupów po uznane przedsiębiorstwa. (W rzeczywistości, firmy budujące urządzenia kompatybilne z Sidewalk muszą korzystać z AWS, aby to zrobić).

Zacznijmy od oczywistych zastosowań. Od czasu pandemii praca zdalna stała się normą dla wielu organizacji. Firmy mają teraz tysiące pracowników, którzy porzucili centra miast oraz sieci należące do korporacji i obsługiwane przez nie, i zniknęli na przedmieściach, polegając na zawodnym i niezabezpieczonym konsumenckim sprzęcie sieciowym, oprogramowaniu i usługach.

Sidewalk stanowi bezpośrednią, bezpieczną linię od zdalnych urządzeń roboczych do firmowych aplikacji w chmurze - nie dla zwykłych danych, ale dla konfigurowania, resetowania, monitorowania i śledzenia urządzeń oraz innych zastosowań wymagających niewielkiej ilości danych. I może okazać się cenne dla każdego rodzaju zarządzania flotą - zapasowa opcja śledzenia i monitorowania w miejscach, gdzie nie dociera mobilne łącze szerokopasmowe.

Sidewalk powinien wywołać powstanie fali nowych startupów, a także usprawnić łączność dla istniejących startupów - dostawy przy krawężnikach, roboty dostawcze, inteligentne kosze na śmieci - wszystko, co wiąże się z urządzeniami IoT "na wolności".

Dwa główne problemy z biznesowym IoT to: 1) jak połączyć się w terenie; i 2) bezpieczeństwo IoT. Sidewalk błyskawicznie rozwiązuje oba wyzwania dla wielu amerykańskich firm. Więc teraz, gdy Amazon otworzył Sidewalk dla deweloperów wszelkiego rodzaju, ma sens poważne spojrzenie na ten niewykorzystany zasób.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200