Amerykanie opóźniają wdrożenie 5G z powodu obaw linii lotniczych

Najwięksi operatorzy sieci komórkowej w USA - Verizon oraz AT&T opóźniają wprowadzenie niektórych usług opartych o 5G w związku z obawami linii lotniczych.

Ponownie wraca spór dotyczący implementacji sieci 5G w Stanach Zjednoczonych. Najwięksi operatorzy sieci komórkowej w USA - Verizon oraz AT&T w związku z obawami sektora lotniczego opóźnią wprowadzenie sieci 5G w pobliżu wybranych portów lotniczych, aby dać podmiotom lotniczym więcej czasu na sprawdzenie poprawności funkcjonowania urządzeń pokładowych zamontowanych w statkach powietrznych wykorzystywanych w lotnictwie cywilnym.

Cywilny statek powietrzny podczas kołowania
Źródło: Bao Menglong / Unsplash

Cywilny statek powietrzny podczas kołowania

Źródło: Bao Menglong / Unsplash

Pierwszy raz spór o 5G pomiędzy liniami lotniczymi oraz operatorami sieci komórkowej wybuch na przełomie 2021 oraz 2022 roku. Po interwencji Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych operatorzy zgodzili się na opóźnienie wdrożenia 5G.

Zobacz również:

  • Raport FAA dotyczący startu statku SpaceX Starship opóźniony

Przedstawiciele FAA poinformowali o nowych ustaleniach pomiędzy sektorem lotniczym, a operatorami sieci komórkowej. Firmy telekomunikacyjne zgodziły się na opóźnienie wykorzystania części pasma 5G przez rok - do lipca 2023 roku.

Billy Nolen - administrator Federalnej Administracji Lotnictwa przekazał w oświadczeniu prasowym:

Wierzymy, że udało nam się znaleźć sposób, który pozwoli na bezpieczne współistnienie lotnictwa i sieci bezprzewodowej 5G w paśmie C.

Sektor lotniczy uważa, że usługa 5G oparta na paśmie C może zakłócać pracę radiowysokościomierzy stosowanych w cywilnych statkach powietrznych. Element ten ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych.

Najbardziej narażone na występowanie problemu statki powietrzne - małe samoloty wykonujące loty regionalne - zostaną wyposażone w dodatkowe filtry lub nowe wysokościomierze do końca 2022 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200