Amerykanie opóźniają wdrożenie 5G z powodu obaw linii lotniczych

Najwięksi operatorzy sieci komórkowej w USA - Verizon oraz AT&T opóźniają wprowadzenie niektórych usług opartych o 5G w związku z obawami linii lotniczych.

Ponownie wraca spór dotyczący implementacji sieci 5G w Stanach Zjednoczonych. Najwięksi operatorzy sieci komórkowej w USA - Verizon oraz AT&T w związku z obawami sektora lotniczego opóźnią wprowadzenie sieci 5G w pobliżu wybranych portów lotniczych, aby dać podmiotom lotniczym więcej czasu na sprawdzenie poprawności funkcjonowania urządzeń pokładowych zamontowanych w statkach powietrznych wykorzystywanych w lotnictwie cywilnym.

Cywilny statek powietrzny podczas kołowania
Źródło: Bao Menglong / Unsplash

Cywilny statek powietrzny podczas kołowania

Źródło: Bao Menglong / Unsplash

Pierwszy raz spór o 5G pomiędzy liniami lotniczymi oraz operatorami sieci komórkowej wybuch na przełomie 2021 oraz 2022 roku. Po interwencji Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych operatorzy zgodzili się na opóźnienie wdrożenia 5G.

Przedstawiciele FAA poinformowali o nowych ustaleniach pomiędzy sektorem lotniczym, a operatorami sieci komórkowej. Firmy telekomunikacyjne zgodziły się na opóźnienie wykorzystania części pasma 5G przez rok - do lipca 2023 roku.

Billy Nolen - administrator Federalnej Administracji Lotnictwa przekazał w oświadczeniu prasowym:

Wierzymy, że udało nam się znaleźć sposób, który pozwoli na bezpieczne współistnienie lotnictwa i sieci bezprzewodowej 5G w paśmie C.

Sektor lotniczy uważa, że usługa 5G oparta na paśmie C może zakłócać pracę radiowysokościomierzy stosowanych w cywilnych statkach powietrznych. Element ten ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych.

Najbardziej narażone na występowanie problemu statki powietrzne - małe samoloty wykonujące loty regionalne - zostaną wyposażone w dodatkowe filtry lub nowe wysokościomierze do końca 2022 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200