Amerykanie oferują olbrzymią nagrodę za pomoc w schwytaniu „rządowych” hakerów

USA – a konkretnie Departament Stanu – ogłosiły w tym tygodniu, że wypłacą 10 mln USA każdemu, kto dostarczy służbom wywiadowczym informacje pozwalające namierzyć hakerów współpracujących z obcym państwem i inicjujących jak to określono „nielegalne działania cybernetyczne”, których celem jest ingerencja w wybory, które mają się odbyć w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku.

Cyberbezpieczeństwo

Chodzi tu głównie o takie działania, jak włamywanie się do punktów wyborczych działającej na wszystkich trzech poziomach – a więc federalnym, stanowym, jak i lokalnym - atakowanie maszyn zliczających głosy czy generalnie całej infrastruktury wyborczej. Dotyczy to też prób włamywania się na komputery osób obsługujących wybory.

Departament Stanu informuje iż jest w posiadaniu informacji świadczących o tym, że przeciwnicy USA zamierzają inicjować złośliwe operacje cybernetyczne wymierzone w infrastrukturę wyborczą, w tym w bazy danych zawierające spis wyborców i maszyny do głosowania, po aby utrudnić lub wręcz sparaliżować wybory. Mogą też atakować organizacje obsługujące wybory i wykradać z nich poufne informacje, a następnie ujawniać je, ingerując w ten sposób w cały proces wyborczy.

Zobacz również:

Nagroda zostanie wypłacona w ramach opracowanego przez Departament Stanu programu „Rewards for Justice". Ale tylko wtedy, gdy informacje będą dotyczyć hakerów powiązanych z tzw. wrogimi państwami, a nie indywidualnych wolnych strzelców.

Jest to już trzecia nagroda, jaką Departament Stanu oferuje w ramach tego programu. Pierwsza – w wysokości 5 mln USD - była oferowana w kwietniu za ujawnienie informacji pozwalających schwytać hakerów współpracujących z rządem Korei Północnej. Natomiast niedawno (bo w lipcu tego roku) Departament Stanu zaoferował dwie oddzielne nagrody w wysokości 1 mln USD każda, za informacje o dwóch ukraińskich hakerach, którzy w 2016 roku włamali się do systemu informatycznego należącego do US Security and Exchange Commission.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200