Amerykanie boją się Lenovo

Amerykański Departament Stanu zabronił stosowania produkowanych obecnie w Chinach notebooków Lenovo w sieciach przetwarzających informacje niejawne, argumentując to troską o bezpieczeństwo komunikacji.

Prawie 16 tys. komputerów zostało skierowanych do zastosowań, w których nie będą miały styczności z informacją niejawną. Decyzję tę uzasadniono "względami bezpieczeństwa narodowego", a jeden z przedstawicieli administracji stwierdził, że Departament Stanu musi się chronić przed naruszeniem poufności informacji i kanałów komunikacyjnych".

Przedstawiciele Lenovo zdementowali wszelkie zarzuty, że w ich komputerach mogą być obecne jakieś ukryte urządzenia szpiegowskie. Jednak Amerykanie wiedzą swoje - od kilku lat cicha wojna szpiegowska pomiędzy Chinami a USA systematycznie narasta, a ci ostatni padają często ofiarami kradzieży technologii i innych form szpiegostwa przemysłowego.

Zobacz również:

Lenovo jest marką powstałą po sprzedaży przez IBM działu komputerów osobistych. IBM zachował w niej 13% własności, ale większy kawałek (28%) należy do chińskich agencji rządowych, co budzi niepokój Amerykanów.


TOP 200