Ambitne plany AMD

Firma postawiła przed sobą bardzo trudne, ale według niej możliwe do osiągnięcia zadanie. Ogłosiła w tym tygodniu, że zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększyć aż 30-krotnie efektywność energetyczną aplikacji uruchamianych na komputerach HPC, wykorzystującyc sztuczną inteligencję. Chodzi oczywiście o komputery, które będą wyposażone w produkowane przez nią układy scalone.

Foto: Ashes Sitoula/Unsplash

Mówiąc bardziej obrazowo, koszt energetyczny pojedynczego obliczenia spadnie do 2025 roku o 97%. Inicjatywa ta jest częścią nowej strategii, która została nakreślone przy okazji najnowszego, opublikowanego w tym tygodniu raportu korporacyjnej odpowiedzialności (jest to już 26 doroczny taki raport tej firmy).

AMD chce osiągnąć cel, wprowadzając do systemów obliczeniowych kolejne generacje swoich procesorów EPYC oraz akceleratorów Instinct. To bardzo ambitne zamierzenie zwłaszcza, że przekracza ono trend branżowy, jaki się udało osiągnąć w poprzednich 5 latach w zakresie poprawy efektywności w tych obszarach, o ok. 150%.

Zobacz również:

Komentując zamierzenia AMD, Addison Snell (dyrektor generalny firmy konsultingowej Intersect360 Research) mówi, „Biorąc pod uwagę to, jak komputeryzacja staje się wszechobecna – od brzegu, przez rdzeń, po chmurę -AMD zajęło odważne stanowisko na temat efektywności energetycznej swoich procesorów, tym razem w zakresie zastosowań dot. sztucznej inteligencji i superkomputerów, które korzystają z akceleracji sprzętowej”.

I dodaje, „Przyszłe ulepszenia są coraz trudniejsze, a postępy w imię Prawa Moore’a znacznie spowolniły. 30-krotne zwiększenie efektywności energetycznej w ciągu 5 lat to będzie imponujące osiągnięcie techniczne, które odpowiednio zademonstruje siłę technologii AMD oraz nacisk firmy na zrównoważony rozwój”.

Wspomniany wcześniej raport korporacyjnej odpowiedzialności przedstawia też 4 kluczowe obszary, w jakich AMD planuje podejmować dalsze działania. Są to takie zagadnienia, jak zarządzanie środowiskowe, odpowiedzialność za łańcuch dostaw, cyfrowy wpływ oraz różnorodność, przynależność i integracja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200