Amazon uruchomił chmurową usługę dla CIA

Amazon Web Services uruchomił nową chmurową usługę noszącą nazwę Secret Region, opracowaną specjalnie dla CIA i innych rządowych agencji USA.

Sam fakt, iż wiadomość taką podano do publicznej wiadomości oznacza, że samej usługi nie objętą klauzulą szczególnej poufności. Jak sugeruje jej nazwa, korzystające z niej podmioty będą przechowywać w chmurze dane oznaczone sygnaturą "secret level”.

Firma Amazon podpisała z CIA w 2014 roku umowę na świadczenie agencji różnego rodzaju usług, której wartość opiewa na kwotę 600 mln USD. Usługa Secret Region jest jednym z elementów tej umowy. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że podpisując z CIA taką umowę Amazon umocnił swoją pozycję na rynku dostawców usług chmurowych, na którym jest obecnie niekwestionowanym liderem.

Zobacz również:

  • Red Hat Enterprise Linux wkroczył do chmury Oracle
  • AWS, Google Cloud i Azure: porównanie ich funkcji bezpieczeństwa

Amazon podaje, że z usługi Secret Region będą korzystać nie tylko wywiadowcze (zarówno cywilne, jak i wojskowe) agencje USA, ale również te, nazwijmy to zwykłe agencje, które chcą mieć pewność iż posiadane przez nią dane są absolutnie bezpieczne. Amazon Web Services daje gwarancję, że przechowywane w chmurze przez usługę Secret Region są nie do wykradzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200